Slovensko kvůli koronaviru zavádí zákaz vycházení. V ulicích bude armáda

Slovensko ve snaze zpomalit šíření pandemie choroby covid-19 o nadcházejících velikonočních svátcích až na výjimky zavede mezi 8. a 13. dubnem faktický zákaz vycházení. Rozhodla o tom dnes vláda. Návrh opatření ohlásil již v neděli premiér Igor Matovič. Kabinet kvůli tomu rozšířil nouzový stav, který dosud platil jen v sektorech zdravotnictví a sociálních služeb. Pětimilionové Slovensko má dvě úmrtí na koronavirus a více než 500 potvrzených případů nakažených.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Bratislava
doporučujeme

Obyvatelé země pod Tatrami i během zákazu vycházení nadále budou moci kromě jiného jezdit do zaměstnání, k výkonu podnikatelských aktivit, k nákupům, k ošetření do zdravotnických zařízení, na pohřeb blízké osoby nebo do přírody v rámci okresu svého bydliště.

"Je to velmi závažné rozhodnutí a v moderní historii Slovenska nemá obdoby. Pokud bychom nyní povolili v našem boji, který nás vynesl mezi světovou špičku bezpečnosti z pohledu případného nakažení koronavirem, mohli bychom všechno pokazit," řekl Matovič novinářům. Dodal, že rozhodnutí kabinetu o omezení volného pohybu lidí nebylo schváleno jednomyslně, ale získalo mezi členy vlády výraznou podporu.

Na dodržování zákazu vycházení budou dohlížet policisté, kabinet také souhlasil s vyčleněním dalších 1000 vojáků ke stávajícím 500 příslušníkům armády k zajištění veřejného pořádku. Podle Matoviče policejní hlídky budou během zákazu vycházení zejména vyžadovat od kontrolovaných osob informace o důvodu jejich pobytu na veřejnosti, které následně ověří. Provinilcům bude hrozit pokuta.

Velikonoce byly na Slovensku až dosud tradičně obdobím, kdy se Slováci během prodlouženého víkendu setkávali s rodinou nebo vyrazili na výlety do hor. To bylo spojeno s cestováním po celé zemi. V některých regionech mladíci i muži zase dodržovali tradice, když o velikonočním pondělí chodili od domu k domu a pomlázkou vyšlehali dívky a ženy, případně je i polévali vodou.

Kvůli koronaviru se dnes sešli vrcholní slovenští politici. "Je velmi důležité, abychom udrželi velkou míru disciplíny. Nesmíme polevit, zejména ne o nadcházejícím víkendu," řekla prezidentka Zuzana Čaputová po schůzce s premiérem a předsedou parlamentu.

Slovensko s cílem omezit šíření koronaviru dříve například uzavřelo školy, řadu prodejen či zakázalo pořádání hromadných sportovních, kulturních a společenských akcí. Země také na deset dnů obnoví hraniční kontroly.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chorvatsko plně otevře hranice pro občany 10 zemí včetně ČR, mají se…

28.05.2020 17:00 Chorvatsko plně otevře hranice pro občany deseti zemí Evropské unie, mezi nimi i Česka. S odvoláním…

Obavy se nenaplnily. Dánsko ani Finsko nemají po otevření škol víc případů…

28.05.2020 16:26 Částečné znovuotevření dánských škol v polovině dubna nevedlo k nárůstu případů nákazy koronavirem…

Německo si kvůli hackerskému útoku předvolalo ruského velvyslance

28.05.2020 15:24 Německá vláda si kvůli kybernetickému útoku na Spolkový sněm v roce 2015 předvolala ruského…

Německo poskytne studentům bezúročné půjčky, také těm z Česka

28.05.2020 12:59 Německá vláda začne poskytovat bezúročnou půjčku až 650 euro měsíčně (17.500 korun) studentům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy