Slovensko letos zaznamenalo čtyři případy ptačí chřipky

Už čtyři případy ptačí chřipky na Slovensku zjistily od začátku letošního roku tamní úřady. Virus byl potvrzen u volně žijícího ptactva, v zoo i v malochovu v různých regionech země. ČTK o tom dnes informovalo slovenské ministerstvo zemědělství. Ptačí chřipka se vyskytla také v České republice.

Ptáci, zvířata, ilustrační foto
doporučujeme

Naposledy laboratorní vyšetření v zemi pod Tatrami potvrdila ptačí chřipku u dvou uhynulých labutí na ostrově na řece Dunaj nedaleko Bratislavy. Předtím se nákaza vyskytla v malochovu drůbeže na jihu země, dále u jedné uhynulé labutě v Bratislavě a také u kachen v zoo v Košicích na východním Slovensku.

Ministerstvo zemědělství vybídlo chovatele drůbeže, aby byli v souvislosti s ptačí chřipkou obezřetní. Za důležité označilo kromě jiného zabránit kontaktu chovů s volně žijícím ptactvem. Veterináři nařídili preventivní opatření v zájmu zmírnění ptačí chřipky a zastavení jejího dalších šíření.

Výskyt ptačí chřipky potvrdilo Slovensko i před rokem, kdy se infekce do země vrátila po dvou letech. Jde o chorobu, která se vyskytuje zejména u drůbeže a u volně žijícího ptactva. Mezi hlavní příznaky patří ztráta plachosti, snížení aktivity a příjmu krmiva.

Případy ptačí chřipky už se tento měsíc objevily také v několika lokalitách v Česku. Stát kvůli snaze omezit přenos choroby zakázal v celé zemi větším chovatelům chov drůbeže ve volných výbězích, omezen byl rovněž prodej a přemisťování drůbeže.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

03.03.2021 17:18 Německo by brzy mohlo začít vakcínou AstraZeneca proti nemoci covid-19 očkovat i osoby starší 65…

ONLINE: Přibylo přes 16 tisíc nakažených. Nemocnicím docházejí kapacity

03.03.2021 17:11 Aktualizováno Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7…

Itálie vpustí do přístavu loď s 363 utečenci

03.03.2021 15:04 Itálie vpustí do svého přístavu loď německé nevládní organizace Sea Watch s 363 utečenci na palubě.…

Německo o dva týdny prodlouží kontroly na hranicích s Českem

03.03.2021 14:56 Aktualizováno Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama