Slovensko loni dalo na opatření kvůli pandemii pět procent HDP

Slovenská vláda loni vyčlenila na zmírnění dopadů a na další opatření v souvislosti s pandemií 4,6 miliardy eur (119 miliard Kč), což odpovídá 5,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP). V předběžném odhadu to dnes uvedl vládní institut finanční politiky (IFP). Stát loni v březnu po propuknutí koronavirové krize počítal s tím, že hodnota přímé finanční pomoci by mohla dosáhnout až jedné miliardy eur měsíčně (25,85 miliardy Kč).

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Zrealizovaná opatření slovenských úřadů loni zahrnovala nejen dotace firmám a jednotlivcům, ale také například odklad daní a bankovní záruky. Největší částku z celkového balíku pobídek, a to 1,3 miliardy eur (33,6 miliardy Kč), tvořily dotace na udržení zaměstnanosti, pandemické nemocenské dávky a ošetřovné, sociální pomoc a odpuštění odvodů.

IFP uvedl, že ne všechna zmíněná pomoc ovlivní hospodaření státu. "Odklad daní jen způsobil pozdější příjem pro stát. Bankovní záruky budou zatěžovat veřejný rozpočet jen v případě, že firmy začnou bankrotovat. Odklad splátek úvěrů je bez vlivu na veřejné finance. Část přímé pomoci z výdajů vynaložených na boj s pandemií nám proplatí Evropská unie," napsal IFP, který je analytickým útvarem slovenského ministerstva financí.

Hospodaření státu kromě zmíněných opatření negativně poznamenal také například výpadek příjmů z daní, a to kvůli horšímu vývoji ekonomiky.

Část slovenských zaměstnavatelů původně označovala vládní dotace na udržení zaměstnanosti za nedostatečné. Kabinet loni postupně zvýšil horní hranici dotací na mzdy a povinné odvody či příspěvků při výpadku tržeb.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Itálie zpřísnila protipandemická opatření v čtvrtině regionů

27.02.2021 19:12 Italská vláda dnes zpřísnila protipandemická opatření v pěti z dvaceti regionů. Po varování…

Německo prodlouží zákaz cestování z Česka o několik týdnů

27.02.2021 14:19 Německá vláda chce prodloužit zákaz cestování z oblastí silně zasažených nakažlivějšími mutacemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama