Slovensko mění postoj k Venezuele. Jako prezidenta uznalo Guaidóa

Slovensko se přidalo k většině členských zemí EU a uznalo lídra venezuelské opozice Juana Guaidóa prozatímním prezidentem Venezuely. Novinářům to dnes řekl slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Venezuelská opozice neuznává legitimitu voleb z roku 2018, ve kterých byl Nicolás Maduro znovuzvolen prezidentem země.

Guaidó, Juan
doporučujeme

"Můj krok reaguje přímo na eskalaci ze strany režimu nelegitimního prezidenta Madura vůči Evropské unii, konkrétně to, že nechal vyhostit šéfku delegace Evropské unie ve Venezuele," řekl Korčok, který se stal ministrem zahraničí v nové slovenské vládě premiéra Igora Matoviče.

EU v pondělí přidala na svůj sankční seznam dalších jedenáct činitelů Madurova režimu. Maduro následně oznámil, že šéfka unijní delegace v zemi Isabel Pedrosaová musí do 72 hodin odjet ze země.

Předchozí slovenský kabinet Petera Pellegriniho nepodpořil řadu zemí včetně Česka, které uznaly Guaidóa prozatímní hlavou státu už dříve. "Loni se vláda Slovenské republiky nepřidala k těmto 24 zemím EU a zůstali jsme tak na okraji," řekl nyní Korčok.

Neutrální pozici Slovenska tehdy prosazovala i nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, která po porážce v letošních parlamentních volbách skončila v opozici.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velvyslancem USA v Německu má být Macgregor. Jeho výroky budí kontroverze

11.08.2020 12:14 Prezident Spojených států Donald Trump chce jako nového velvyslance do Německa poslat…

Vyvracíme dezinformace: Protestů v Berlíně se nezúčastnil milion lidí,…

11.08.2020 11:40 Na sociálních sítích koluje v posledních dnech tvrzení, podle kterého protestovalo na začátku srpna…

Vůdkyně opozice Cichanouská odjela z Běloruska, je nyní v Litvě

11.08.2020 11:09 Aktualizováno Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská oznámila, že se sama rozhodla k odjezdu ze země. Její…

V Bělorusku pokračují protesty, zemřel jeden člověk

11.08.2020 10:15 Aktualizováno V Bělorusku v noci na dnešek pokračovaly demonstrace proti průběhu a předpokládaném zfalšování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama