Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se karanténě

Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro maximální počet zákazníků například v nákupních centrech. Cestující ze zhruba čtyř desítek států včetně Česka, kteří budou mít potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus, se ode dneška vyhnou po vstupu na Slovensko karanténě. Jde o další uvolnění dřívějších opatření proti šíření koronavirové infekce.

Bratislava

V prodejnách a dalších provozech v okresech, které se nacházejí ve dvou nejnižších stupních koronavirového rizika podle národního protiepidemického systému, nově může být neomezený počet zákazníků. Neplatí tak dřívější nařízení, že v jednom okamžiku musí na každého návštěvníka připadat alespoň 15 metrů čtverečních prodejní plochy. Ve dvou nejnižších stupních koronavirového rizika je v současnosti na Slovensku 55 ze 79 okresů, v některých regionech, a to i v příhraničních oblastech s Českem, je epidemická situace horší.

Pro některé typy provozů ale zůstala v platnosti jiná kapacitní omezení. Například v restauracích je stanoven nejvyšší počet osob u jednoho stolu. Alespoň dvoumetrové rozestupy mezi stoly jsou nově povinné už jen v interiérech podniků společného stravování. Neomezený počet návštěvníků nemůže být ani ve fitness centrech.

Cestující ze států z takzvaného zeleného seznamu, na který Bratislava zařadila i členské státy Evropské unie, se vyhnou karanténě po vstupu na Slovensko už i v případě, že při překročení hranic budou mít u sebe potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus. V platnosti zůstalo opatření, že karanténa se nevztahuje na děti do 18 let, dále na lidi, kteří v posledním půlroce prodělali onemocnění covid-19, a také na očkované proti této nemoci. Slovensko uznává už očkování první dávkou vakcíny proti covidu-19, pokud od jejího podání uplynulo alespoň 21 dnů.

Epidemická situace na Slovensku se výrazně zlepšuje od druhé poloviny března. S postupným uvolňováním koronavirových omezení začala země v dubnu a mezitím například umožnila otevření všech prodejen, zrušila zákaz vycházení i shromažďování. Země neuplatňuje celostátní omezení, rozsah opatření v okresech závisí na šíření nákazy v daném regionu.

Slováci opět protestovali před parlamentem kvůli zákonu o výhodách pro…

24.07.2021 20:43 Aktualizováno Slovenská vládní koalice se nakonec dohodla na kompromisu ohledně sporného návrhu zákona, který měl…

Ve Francii lidé demonstrovali proti zdravotnickým pasům a povinnému…

24.07.2021 19:38 Aktualizováno Ve městech napříč Francií se dnes konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti…

Polsko zpřísní karanténu pro lidi s nakažlivějšími mutacemi koronaviru

24.07.2021 16:28 V Polsku se zpřísní karanténa pro lidi, u kterých se prokáže infekce některou z nakažlivějších…

V Německu za poslední den přibylo 1919 případů nákazy koronavirem

24.07.2021 07:46 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1919 případů koronavirové nákazy. Informoval o tom dnes…

Odpůrci očkování chtěli vtrhnout do sídla slovenského parlamentu, policie…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno Slovenská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu…

Řecká vláda bude platit lékařům za to, že přesvědčí lidí k očkování

23.07.2021 21:31 Řecká vláda přišla s dalším nápadem, jak naočkovat více lidí proti covidu-19. Lékařům a lékárníkům,…

RB OSN jednomyslně odsoudila Erdoganův postoj ke Kypru

23.07.2021 20:42 Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila deklaraci požadující urovnání kyperského sporu ve…

Maďarsko přišlo o peníze z Norských fondů kvůli obavám o právní stát

23.07.2021 20:18 Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z…

Německo nově považuje Španělsko a Nizozemsko za vysoce rizikové oblasti

23.07.2021 17:53 Také Německo, podobně jako to dnes učinila Česká republika, nově považuje Španělsko a Nizozemsko za…

Chorvatsko prodloužilo platnost potvrzení o vakcinaci či prodělání covidu

23.07.2021 17:07 Chorvatsko se rozhodlo prodloužit z 210 na 270 dnů platnost potvrzení o vakcinaci či o prodělání…

Související:

Právě se děje