Slovensko navzdory zlepšení epidemické situace opatření nezmírní

Epidemická situace na Slovensku se zlepšuje, v příštích týdnech ale země ještě nebude moci přistoupit ke zrušení koronavirových omezení. Opatření tak zůstanou v platnosti i během velikonočních svátků. Novinářům to dnes řekl zastupující ministr zdravotnictví a ministr financí Eduard Heger. Obyvatele země současně požádal, aby dále dodržovali protiepidemická nařízení.

Eduard Heger
doporučujeme

Slovensko podobně jako Česko na rozdíl například od Maďarska, Polska a Rakouska zaznamenává v přepočtu na obyvatele pokles nových případů koronaviru, ke kterému došlo po předchozí silné druhé vlně infekce. V současnosti se Slovensko z hlediska přírůstku nakažených dostalo na úroveň z přelomu loňského listopadu a prosince.

"To, že jsme v dobrém trendu, neznamená, že můžeme polevit. Ještě stále jsme nevyhráli. Prosím, vydržme a dodržujme opatření během Velikonoc. Velikonoce, které nás čekají, nejsou Velikonocemi 2019. Nejbližší týdny a měsíce si nemůžeme říct, že opatření hodíme do vzduchu," řekl Heger.

Slovenský protiepidemický systém předpokládá, že hlavní podmínkou pro uvolňování karanténních omezení je pokles počtu hospitalizovaných s covidem-19 a podezřením na toto onemocnění pod hranici 3000. V současnosti je v nemocnicích v souvislosti s koronavirovou nákazou 3620 lidí, počet těchto pacientů poslední dva dny po sobě stoupl.

Na Slovensku nadále platí zákaz vycházení s uričtými výjimkami, uzavřena je řada prodejen a provozů služeb, zakázáno je shromažďování více než šesti osob. Některé z výjimek ze zákazu vycházení, jako například cesty do práce, mohou obyvatelé Slovenska využít jen v případě, že mají potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus. Země také spoléhá na očkování, alespoň první dávku vakcíny proti covidu-19 dostala desetina Slováků.

Ještě ve druhé polovině února a na začátku března Slovensku při zohlednění počtu obyvatel mělo nejvyšší přírůstek úmrtí na covid-19 na světě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Francie prodlouží rozestupy mezi vakcínami a začne očkovat všechny starší…

11.04.2021 09:17 Francie prodlouží odstupy mezi první a druhou dávkou vakcín na bázi mediátorové RNA na šest týdnu…

V Rakousku zadrželi možného pomocníka atentátníka z Vídně

10.04.2021 21:10 Rakouská policie zatkla muže, kterého podezřívá, že byl zapojený do přípravy teroristického útoku,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama