Slovensko o Velikonocích ponechá omezení, žádá jejich dodržování

Slovensko o nadcházejících velikonočních svátcích nezpřísní karanténní omezení v souvislosti s koronavirovou nákazou. Úřady ale vybídly obyvatele země, aby dodržovali stávající opatření a také aby necestovali. Právě Velikonoce mnoho obyvatel země obvykle využívá k návštěvám příbuzných či známých. Zpřísnění omezení dříve ohlásilo Rakousko, Německo od plánované uzávěry naopak ustoupilo.

Slovensko, ilustrační foto
doporučujeme

"Shodli jsme se, že opatření dále zpřísňovat nebudeme. Stojíme si za tím, že opatření jsou nastavena dostatečně. Je velmi důležité, aby je lidé dodržovali," řekl dnes novinářům slovenský hlavní hygienik Ján Mikas.

Na Slovensku v současnosti platí zákaz vycházení s výjimkami, omezeno je cestování mezi okresy či pobyt v přírodě. Nejnověji vláda zakázala cesty do zahraničí na dovolenou. Uzavřena je také řada prodejen a provozů služeb, v kostelech se nesmějí konat bohoslužby. V interiérech je zase až na výjimky povinné nošení respirátorů, venku postačí například rouška.

"Tyto Velikonoce ještě budou jiné. Je důležité, abychom o těchto Velikonocích odolali pokušení jít na návštěvy," řekl zastupující ministr zdravotnictví Eduard Heger.

Výrazné omezení volného pohybu o velikonočních svátcích platilo na Slovensku už loni během první vlny koronavirové nákazy. Opatření v první den platnosti tehdy vyústilo kvůli policejním kontrolám na silnicích v rozsáhlé kolony. Podle Hegera vláda nyní ale nechce postupovat cestou represí.

Epidemická situace na Slovensku se zlepšuje. Například na dvouměsíční minimum se snížil počet lidí v nemocnicích v souvislosti s koronavirovou nákazou; stále ale neklesl pod hranici 3000 pacientů, což je hlavní podmínka pro uvolňování omezení.

Rakousko ve své východní části mimo jiné uzavře přes Velikonoce všechny obchody kromě těch, které poskytují nutné zboží denní potřeby. Opatření má ulevit náporu na nemocnice, který je důsledkem rostoucího počtu osob infikovaných koronavirem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá vláda souhlasí se závaznou protikoronavirovou brzdou

13.04.2021 12:23 Německá vláda se dnes dohodla na úpravě zákona o potírání infekčních chorob, která kancléřce Angele…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 12:22 Aktualizováno pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Na Slovensku v únoru znovu výrazně přibylo úmrtí

13.04.2021 10:47 Na Slovensku v únoru, kdy země čelila silné druhé vlně koronavirové nákazy, zemřelo o téměř tři…

V Německu za poslední den přibylo 10.810 nakažených koronavirem a 294 úmrtí

13.04.2021 08:36 V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 10.810 nových případů nákazy koronavirem a 294 dalších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama