Slovensko očekává další šíření koronaviru

Slovensko v příštím týdnu zaznamená další výraznější růst počtu infikovaných koronavirem, hygienici dokážou dohledávat kontakty nakažených již pouze se zpožděním. Vyplývá to z dnešního prohlášení ministra zdravotnictví Marka Krajčího. Výraznější nárůst potvrzených případů nákazy pětimilionová země zaznamenává od začátku září, dříve v tomto týdnu dosáhla nového denního rekordu 797 infikovaných. Od čtvrtka Bratislava zavedla nová omezení a vyhlásila nouzový stav.

Proticovidová opatření na Slovensku
doporučujeme

"Nástup počtu infikovaných jde exponenciálně nahoru. Když jsme měli tento týden počty pozitivně testovaných v průměru 510, příští týden určitě překonají tisíc," uvedl Krajčí. Dodal, že zatímco před týdnem se mohlo počítat se zdvojnásobením počtu nových případů nakažených v průběhu 20 dnů, nyní se tak stane už v průběhu osmi dnů.

Podle Krajčího se výrazně zhoršil ukazatel, který udává kolik dalších lidí jeden infikovaný v průměru nakazí. Nyní je na úrovni 1,37, před týdnem dosáhl hodnoty zhruba 1,21. Stoupající počet hospitalizovaných s koronavirem patrně povede k odložení plánovaných méně závažných operací v nemocnicích.

Slovenské úřady chtějí nasadit například vojáky a studenty lékařských fakult, aby pomohli hygienikům při dohledávání kontaktů nakažených. "Regionální úřady veřejného zdravotnictví dohledávají (kontakty) bohužel s časovým opožděním. Proto je nevyhnutelné je posílit," uvedl Krajčí.

Slovensko za poslední dva týdny zaznamenalo 90 infikovaných v přepočtu na 100.000 obyvatel, blíží se tak k Maďarsku a Rakousku. V rámci tohoto srovnání je na tom ale výrazně lépe než Česko, které je podle Krajčího druhou nejvíce zasaženou zemí koronavirem v Evropě.

Od čtvrtku platí na Slovensku omezení pro počet lidí na hromadných akcích a v prodejnách, až na výjimky je opět povinné nošení roušek i venku. V době nouzového stavu některé úřady omezí činnost nebo umožní vstup na pracoviště do svých budov jen klientům, kteří se dopředu elektronicky objednají.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 00:01 NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Tisíce maďarských studentů demonstrovaly v Budapešti

23.10.2020 21:54 Tisíce maďarských studentů dnes demonstrovaly v Budapešti s pochodněmi v rukou proti ztrátě…

Počet lidí nakažených koronavirem ve Francii přesáhl milion

23.10.2020 20:52 Ve Francii se během epidemie nakazilo koronavirem již přes milion lidí. Po Španělsku je to další…

Slovinský premiér Janša podpořil Trumpa, Biden by byl podle něj slabý

23.10.2020 20:28 Slovinský premiér Janez Janša v nadcházejícím volebním klání ve Spojených státech veřejně podpořil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama