Slovensko od pondělí zmírní koronavirová omezení, oznámil Matovič

Slovensko od pondělí zmírní stávající opatření, která mají bránit šíření koronaviru. V omezeném režimu budou moci otevřít pro veřejnost divadla, kina, kostely, fitness centra i plovárny, obnoví se nižší hokejová a fotbalová soutěž. O rozhodnutí dnes informoval na sociální síti premiér Igor Matovič.

Proticovidová opatření na Slovensku
doporučujeme

Slovensko od příštího týdne převezme takzvaný cestovatelský semafor EU. To znamená, že mezi rizikové země v souvislosti s koronavirem se po Česku dostane také Maďarsko, Polsko a Rakousko, což zkomplikuje cestování.

Omezení začínají být rozvolňována poté, co přírůstky nakažených v pětimilionové zemi pod Tatrami začaly klesat z maximálních hodnot přesahujících i více než 3000 nových případů denně.

Denní nárůst případů nákazy je ale výrazně vyšší než limit, který sám Matovič pro zmírnění restrikcí stanovil v říjnu, když vláda nová opatření vyhlašovala. Premiér totiž tehdy podmínil návrat k mírnějšímu režimu tím, že takzvaný medián (střední hodnota) nových případů infekce za období sedmi dnů nepřekročí hranici 500 nakažených. Nyní je zmíněný ukazatel na hodnotě 2024. Matovič po jednání pandemické komise ale oznámil zmírnění zmíněného limitu; v budoucnu podle něj dojde k uvolňování omezení již poté, co sedmidenní průměr nových případů nákazy klesne pod hranici 750.

Nově bude moci být kapacita divadel, kin a kostelů naplněna jen z poloviny. Pro fitness centra a plovárny bude platit limit maximálního počtu šesti lidí. Utkání nižší hokejové a fotbalové ligy budou bez diváků; vybrané nejvyšší profesionální soutěže získaly výjimky ze zákazu konání hromadných akcí již před dřívějším zpřísnění karanténních opatření.

Kvůli převzetí cestovatelského semaforu EU Bratislavou budou muset od pondělí mít negativní výsledek testu na koronavirus až na výjimky také lidé při příjezdu z Maďarska, Polska a Rakouska, aby se v zemi pod Tatrami vyhnuli karanténě a testu. Podobný režim zavedlo Slovensko již v září na hranicích s Českem.

Bratislava zatím nezavedla dříve ohlášené testování cestujících na hranicích se svými sousedy s výjimkou Ukrajiny, kde ale provádění antigenních testů v příštím týdnu skončí. Za čtyři dny tam vyšetření na koronavirus podstoupilo jen 188 lidí. Podle Matoviče cestujících přes hranice kvůli pandemii výrazně ubylo.

Slovenská vláda tento týden prodloužila do 29. prosince nouzový stav. V platnosti zůstane zákaz shromažďování více než šesti lidí. Naopak země již nebude obyvatele bez negativního výsledku testu na koronavirus omezovat ve volném pohybu. V zemi je nadále až na výjimky zakázáno i pořádání hromadných akcí a většina žáků a studentů přešla na distanční formu výuky. Restaurace nesmějí obsluhovat zákazníky ve svých vnitřních prostorech a pro lidi platí povinnost nosit roušku rovněž venku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europoslanci odsoudili omezení možnosti potratů v Polsku

26.11.2020 19:25 Evropský parlament dnes odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost…

Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur

26.11.2020 18:23 Německá vláda by si v příštím roce mohla půjčit přes 180 miliard eur (zhruba čtyři biliony Kč),…

Veto unijního rozpočtu je podle Maďarska a Polska nutné

26.11.2020 18:16 Aktualizováno Maďarsko a Polsko považují za nutné své veto sedmiletého rozpočtu Evropské unie a unijního fondu na…

Itálie hlásí za poslední den víc nakažených i úmrtí s covidem-19

26.11.2020 17:47 V Itálii přibylo za posledních 24 hodin 29.003 nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a dalších 822 mrtvých v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama