Slovensko od pondělí zmírní koronavirová omezení, oznámil Matovič

Slovensko od pondělí zmírní stávající opatření, která mají bránit šíření koronaviru. V omezeném režimu budou moci otevřít pro veřejnost divadla, kina, kostely, fitness centra i plovárny, obnoví se nižší hokejová a fotbalová soutěž. O rozhodnutí dnes informoval na sociální síti premiér Igor Matovič.

Proticovidová opatření na Slovensku

Slovensko od příštího týdne převezme takzvaný cestovatelský semafor EU. To znamená, že mezi rizikové země v souvislosti s koronavirem se po Česku dostane také Maďarsko, Polsko a Rakousko, což zkomplikuje cestování.

Omezení začínají být rozvolňována poté, co přírůstky nakažených v pětimilionové zemi pod Tatrami začaly klesat z maximálních hodnot přesahujících i více než 3000 nových případů denně.

Denní nárůst případů nákazy je ale výrazně vyšší než limit, který sám Matovič pro zmírnění restrikcí stanovil v říjnu, když vláda nová opatření vyhlašovala. Premiér totiž tehdy podmínil návrat k mírnějšímu režimu tím, že takzvaný medián (střední hodnota) nových případů infekce za období sedmi dnů nepřekročí hranici 500 nakažených. Nyní je zmíněný ukazatel na hodnotě 2024. Matovič po jednání pandemické komise ale oznámil zmírnění zmíněného limitu; v budoucnu podle něj dojde k uvolňování omezení již poté, co sedmidenní průměr nových případů nákazy klesne pod hranici 750.

Nově bude moci být kapacita divadel, kin a kostelů naplněna jen z poloviny. Pro fitness centra a plovárny bude platit limit maximálního počtu šesti lidí. Utkání nižší hokejové a fotbalové ligy budou bez diváků; vybrané nejvyšší profesionální soutěže získaly výjimky ze zákazu konání hromadných akcí již před dřívějším zpřísnění karanténních opatření.

Kvůli převzetí cestovatelského semaforu EU Bratislavou budou muset od pondělí mít negativní výsledek testu na koronavirus až na výjimky také lidé při příjezdu z Maďarska, Polska a Rakouska, aby se v zemi pod Tatrami vyhnuli karanténě a testu. Podobný režim zavedlo Slovensko již v září na hranicích s Českem.

Bratislava zatím nezavedla dříve ohlášené testování cestujících na hranicích se svými sousedy s výjimkou Ukrajiny, kde ale provádění antigenních testů v příštím týdnu skončí. Za čtyři dny tam vyšetření na koronavirus podstoupilo jen 188 lidí. Podle Matoviče cestujících přes hranice kvůli pandemii výrazně ubylo.

Slovenská vláda tento týden prodloužila do 29. prosince nouzový stav. V platnosti zůstane zákaz shromažďování více než šesti lidí. Naopak země již nebude obyvatele bez negativního výsledku testu na koronavirus omezovat ve volném pohybu. V zemi je nadále až na výjimky zakázáno i pořádání hromadných akcí a většina žáků a studentů přešla na distanční formu výuky. Restaurace nesmějí obsluhovat zákazníky ve svých vnitřních prostorech a pro lidi platí povinnost nosit roušku rovněž venku.

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Související:

Právě se děje