Slovensko od příštího týdne otevře část škol, rozhodla vláda

Slovensko od příštího týdne znovu otevře mateřské školy, základní školy pro žáky prvního stupně a střední školy pro studenty posledních ročníků. Zároveň bude až na výjimky povinná práce zaměstnanců z domova. Rozhodla o tom vláda, řekli dnes novinářům ministři školství, zdravotnictví a sociálních věcí. Kabinet premiéra Igora Matoviče také zpřísnil pravidla uvolňování jiných karanténních omezení.

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Vláda zřejmě prodlouží nouzový stav a zákaz vycházení s výjimkami, test na koronavirus bude potřeba i pro pobyt v přírodě. Bratislava také zvažuje možnost nasazení ruské vakcíny Sputnik V i pro případ, že sérum nebude mít povolení lékové agentury EU.

"Vzdělávání mladých lidí je velmi důležité a nemůže být dlouhodobě přerušeno," řekl ministr školství Branislav Gröhling. Dodal, že zaměstnanci ve školství i studenti posledních ročníků středních škol budou muset mít test na koronavirus; stejné pravidlo platí pro rodiče, jež budou chtít navštívit školu.

Část škol se na Slovensku otevře navzdory tomu, že počet hospitalizovaných s koronavirem zůstává vysoký.

Slovensko zavřelo školy již v první vlně pandemie loni v březnu. V září pak nový školní rok začal podle plánu, už v říjnu ale část škol znovu postupně přecházela na distanční formu výuky. Do vánočních školních prázdnin zůstaly v provozu jen mateřské školy a školy pro žáky prvního stupně.

V Česku jsou otevřené pouze mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních.

Současně s návratem části žáků do slovenských škol vláda podle ministra zdravotnictví Marka Krajčího zpřísnila pravidla uvolňování karanténních omezení, která předpokládá takzvaný covid automat, což je obdoba českého protiepidemického systému PES. Nyní se Slovensko podle zmíněného automatu nachází v nejhorším stupni sedmidílné škály. Pro přechod do nižšího stupně je třeba, aby klesl počet nových potvrzených případů koronaviru, počet hospitalizovaných s covidem-19 nebo reprodukční číslo, tedy údaj uvádějící, kolem osob v průměru nakazí jeden infikovaný.

Krajčí uvedl, že Slovensko zvažuje nasazení vakcíny Sputnik V proti covidu-19 i pro případ, že sérum nezíská povolení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Ruskou vakcínu Sputnik V již koupilo Maďarsko.

Ministryně spravedlnosti Mária Kolíková řekla, že vláda počítá s prodloužením stávajícího nouzového stavu i zákazu vycházení, který nyní obsahuje vícero výjimek. Právě nouzový stav, jehož prodloužení bude opět vyžadovat souhlas parlament, umožňuje kabinetu přijímat některá opatření včetně výrazného omezení volného pohybu osob.

Potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus bude nadále potřeba i pro pobyt lidí v přírodě. To znamená, že hromadné testování obyvatel Slovenska, které dlouhodobě prosazuje premiér Matovič, bude zřejmě pokračovat. Menší vládní strany ustoupily od svého dřívějšího odmítavého postoje k plošnému testování obyvatel, zdůvodnily to kromě jiného ohlášeným návratem dětí do škol.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U mladých Poláků výrazně klesá zbožnost i důvěra v církev

05.03.2021 21:31 U mladých Poláků za poslední čtvrtstoletí klesla zbožnost a také důvěra v katolickou církev.…

Sasko prodloužilo karanténní nařízení, vstup z Česka je nadále omezen

05.03.2021 20:01 Sasko dnes ve shodě s pokračující celoněmeckou karanténou prodloužilo vlastní nařízení, které…

Itálii hlásí od počátku epidemie už tři miliony nakažených

05.03.2021 19:39 Itálie dnes oznámila dalších 297 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 a 24.036 nově nakažených…

Čaputová uctila slovenské oběti pandemie

05.03.2021 19:16 Položením svíčky na nádvoří prezidentského paláce v centru Bratislavy a minutou ticha dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama