Slovensko odmítá migrační kvóty. Chceme ale být solidární, prohlásil Matovič

Slovensko již nebude pouze opakovat, že nesouhlasí s povinnými kvótami na přerozdělování uprchlíků mezi členské státy EU. Hodlá pomoci zemím, které zasáhla migrační vlna. V reakci na návrh migračního balíčku, který ve středu představila Evropská komise, to dnes uvedl slovenský premiér Igor Matovič.

Igor Matovič (OLaNO)
doporučujeme

"Nebudeme hrát na přízemní pudy, ale upřímně a odvážně našim evropským partnerům oznámíme, že s povinnými kvótami zásadně nesouhlasíme, ale zároveň solidárně nabídneme pomocnou ruku těm zemím, které kvůli nelegální migraci velmi trpí," napsal na sociální Matovič, aniž upřesnil případný slovenský příspěvek k řešení migrace v EU.

Návrh nového azylového a migračního systému počítá s tím, že do něj solidárně zapojí všechny státy evropského bloku. V krizových situacích má výjimečně dojít i k tomu, že Brusel členským zemím přijetí části uprchlíků či navrácení některých migrantů do země jejich původu nařídí. S návrhem migračního balíčku nesouhlasí například český premiér Andrej Babiš. Podle něj se EU málo soustředí na boj proti pašerákům lidí.

Slovensko se během dřívější migrační krize řadilo v EU k nejhlasitějším kritikům zmíněných povinných kvót. Svůj názor nezměnilo ani poté, co unijní soud zamítl jeho žalobu vůči rozhodnutí většiny členských zemí EU o přerozdělování uprchlíků na základě kvót.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aktivisté v Německu blokovali některé dálnice, spustili se po lanech z…

26.10.2020 16:00 Ekologičtí aktivisté se dnes po lanech spustili z dálničních mostů na západě Německa. Tímto…

Slovensko má za sebou úvodní fázi plošného testování. Odhaleno téměř 5600…

26.10.2020 15:35 Úvodní fáze plošného testování Slováků na koronavirus, která se od pátku do neděle konala ve…

Erdogan vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží, přidávají se další…

26.10.2020 14:47 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval spoluobčany, nekupovali francouzské zboží. Reagoval…

Německo hlásí 8685 nových případů koronaviru. Čekají nás obtížné měsíce,…

26.10.2020 14:20 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo 8685 případů nákazy novým koronavirem, což je o něco méně než v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama