Slovensko po plagiátorských aférách umožní odebírat tituly

Vysoké školy na Slovensku budou moci odebírat tituly absolventům, kteří závěrečnou práci či její část nevypracují samostatně nebo se dopustí závažnějšího plagiátorství. Vyplývá to z návrhu novely vysokoškolského zákona, kterou dnes hlasy vládních i opozičních poslanců schválil parlament. Sněmovna tak učinila poté, co premiér Igor Matovič i šéf sněmovny Boris Kollár dříve v tomto roce čelili nařčení od médií a opozice z plagiátorství při psaní svých diplomových prací.

Bratislava
doporučujeme

Po podpisu zákona prezidentkou vstoupí nová pravidla v platnost na začátku příštího roku a vztahovat se budou až na budoucí absolventy studia. To znamená, že stávajícím držitelům vysokoškolských titulů a ani docentům či profesorům škola nebude moci jejich tituly dodatečně odebrat. Zákon ale umožní vzdát se titulu dobrovolně.

Slovenské ministerstvo školství už dříve uvedlo, že návrh zákona vychází z české právní úpravy. V České republice lze podle novely z roku 2016 odebrat titul do tří let od ukončení studia. České školy k tomuto kroku přistupují spíše zřídka.

Podle dřívějších informací slovenských medií šéf sněmovny Kollár i premiér Matovič opisovali ve svých diplomových pracích, aniž řádné citovali použité zdroje. Podobné kauze čelil v roce 2018 i Kollárův předchůdce v čele sněmovny Andrej Danko.

V souvislosti s plagiátorstvím bude moci absolvent přijít o titul v případě, že poruší duševní vlastnictví jiné osoby a zároveň tím získá výhodu, která ovlivní ukončení jeho studia řádným způsobem nebo splnění podmínek k přijetí na toto studium.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maďarsko hlásí 193 úmrtí kvůli covidu, rekord třetí den v řadě

05.12.2020 18:39 V Maďarsku za posledních 24 hodin přibylo 193 úmrtí pacientů nakažených koronavirem, píše agentura…

Demonstrace Francouzů proti policejní brutalitě se zvrhla. Protestující…

05.12.2020 17:29 Při demonstracích zaměřených podle organizátorů proti policejní brutalitě dnes v Paříži desítky…

Ve Francii pochovali bývalého prezidenta Giscarda d'Estaing, přišlo 30 lidí

05.12.2020 16:07 Ve francouzském městě Authon byl dnes pochován v úzkém rodinném kruhu bývalý francouzský prezident…

Ochránci práv kritizují návštěvu egyptského prezidenta ve Francii

05.12.2020 13:05 Francouzské organizace na ochranu lidských práv vyzvaly francouzského prezidenta Emmanuela Macrona,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama