Slovensko po vlně kritiky spustilo nový systém registrace na očkování

Téměř tři měsíce po začátku očkování proti covidu-19 dnes Slovensko spustilo nový elektronický registrační systém pro zájemce o vakcínu, který podle úřadů celý proces přihlašování výrazně zjednoduší. Nově tak obyvatelé země již nebudou muset čekat na průběžné uvolňování termínů na podání očkovací látky. Podobný způsob registrace, jako nyní zavedlo Slovensko, už funguje v Česku.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Obyvatelům Slovenska postačí zaregistrovat se již jen jednou a úřady jim pak přidělí termín na očkování, o kterém nebude rozhodovat čas registrace, ale věk zájemce. Zatím se mohou přihlašovat lidé starší 60 let a další skupiny osob, pro které bylo očkování zpřístupněno už dříve.

Původně se počítalo se spuštěním nového způsobu registrace už v pondělí. Lidé v diskusích na internetu upozornili na výpadky systému a na to, že se do něj nelze přihlásit ze zahraničí.

Dosud museli zájemci o očkování proti covidu-19 na Slovensku čekat u počítače na moment, kdy úřady uvolní nové termíny na očkování, a vyplnit příslušný formulář. Mnoha lidem se registrovat nepodařilo, protože kvůli nedostatku vakcín bylo termínů na očkování málo. Tento postup kritizovala také prezidentka Zuzana Čaputová, která to označila za nedůstojnou a zoufalou soutěž dětí o záchranu svých rodičů. Seniory, kteří často nejsou počítačově zdatní, na očkování přihlašovali i jejich příbuzní.

Nový systém registrace na očkování spustilo Slovensko v době očekávaného výrazného výpadku v dodávkách vakcín od firmy AstraZeneca, kterou Bratislava na rozdíl od jiných států očkovat nepřestala. Podle slovenského ministerstva zdravotnictví země v průběhu března dostane jen zhruba 25.000 místo původně očekávaných 300.000 dávek této vakcíny. Ministerstvo také popřelo informace tisku, že při objednávkách plně nevyužilo vyčleněnou kvótu na dodávky vakcín Pfizer/BioNTech.

Slovenská vláda dnes schválila návrh zákona, na jehož základě by stát měl převzít odpovědnost za případné poškození zdraví lidí podáním neregistrovaných vakcín proti covidu-19. Slovensko dříve koupilo i ruskou vakcínu Sputnik V, kterou dosud unijní léková agentura EMA neschválila. S očkováním Sputnikem V zatím Bratislava nezačala, slovenští odborníci zkoumají bezpečnost této očkovací látky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

11.04.2021 15:34 Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého…

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama