Slovensko podobně jako Česko zavede stravenkový paušál

Zaměstnanci na Slovensku si budou moci vybrat, zda jim jejich zaměstnavatel bude přispívat na jídlo nadále formou stravenek, nebo nově peněžním příspěvkem. Změnou zákoníku práce o tom dnes rozhodl slovenský parlament. Stravenkový paušál zavedla na začátku letošního roku také Česká republika, rozhodnutí o poskytování stravenek nebo příspěvku země ponechala na zaměstnavatelích.

Národná rada Slovenskej republiky
doporučujeme

Nárok na stravenky mají teď na Slovensku hlavně zaměstnanci, kterým firmy nedokážou zajistit teplé jídlo včetně nápoje například ve vlastním stravovacím zařízení.

Nově se zmíněná skupina pracovníků, která čítá několik set tisíc lidí, bude moci rozhodnout, zda jim bude zaměstnavatel nadále poskytovat stravenky, anebo zda upřednostní peněžní příspěvek. Ten nebude podléhat dani z příjmů ani povinným odvodům. Možnost výběru mezi stravenkou a příspěvkem vstoupí v platnost po podpisu zákona prezidentkou na začátku března. Zaměstnavatel ale bude povinen vyhovět pracovníkovi nejpozději od začátku příštího roku, pokud má nyní uzavřenou smlouvu se stravenkovou firmou.

Zavedení možnosti volby mezi stravenkou a peněžním příspěvkem v minulosti slovenský parlament odmítl.

Před čtyřmi lety slovenský antimonopolní úřad vyměřil pěti firmám za kartel v oblasti stravovacích a benefitních poukázek pokutu v celkové výši téměř tří milionů eur (nyní 78 milionů Kč). Potrestané firmy podle úřadu uzavřely kartelové dohody o rozdělení trhu a o omezení počtu stravenek, které mohou přijmout obchodní řetězce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je odstrašujícím příkladem, za hraniční kontroly si může samo, zní z…

26.02.2021 16:51 Za obnovení kontrol na německo-českých hranicích si může sama Česká republika, která je v boji s…

Bývalý španělský král Juan Carlos I. zaplatil další daňové vyrovnání

26.02.2021 16:15 Španělský monarcha Juan Carlos I., který stál v v čele země od roku 1975 do roku 2014 a nyní má…

ONLINE: Omezení pohybu na katastr, povinné respirátory. Sněmovna řeší nová…

26.02.2021 16:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Polsko přijme kolem deseti pacientů ze Slovenska

26.02.2021 13:42 Polsko přijme v nejbližších dnech kolem deseti pacientů s covidem-19 ze Slovenska, kteří jsou ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama