Slovensko postupně uvolňuje další karanténní omezení

Slovensko po přetrvávajícím zlepšování epidemické situace pokračuje v uvolňování karanténních omezení, které dříve zavedlo kvůli šíření koronavirové infekce. Nově značná část obyvatel už nepotřebuje potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus, ve většině okresů platí mírnější zákaz vycházení a s omezeními se mohou konat kulturní akce.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Počet hospitalizovaných pacientů v souvislosti s koronavirovou nákazou v neděli na pětimilionovém Slovensku klesl na 1327 osob, což je nejméně od konce října. Právě počet lidí v nemocnicích s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto omezení je v zemi podle národního protiepidemického systému hlavním ukazatelem pro uvolňování karanténních omezení.

V regionech s nejlepší epidemickou situací, tedy ve většině okresů včetně Bratislavy, nově platí zákaz vycházení pouze mezi 21:00 až 01:00 SELČ. Mimo této doby tak lidé například při cestě do práce nebo ze zaměstnání už nepotřebují potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus. Už minulý týden úřady schválily, že test na koronavirus nemusejí absolvovat ani žáci.

Test je nadále až na výjimky potřebný pro lidi, kteří navštíví různé kulturní akce, jejichž konání ve většině okresů nově povolil úřad hlavního hygienika. Například v interiérech ale může počet návštěvníků dosáhnout maximálně 150 lidí, nanejvýš ovšem polovinu kapacity provozu.

Prokázat se testem na koronavirus obecně nepotřebují děti do věku deset let, dále lidé očkování proti covidu-19 nebo osoby, které toto onemocnění prodělali posledních 180 dnech.

Karanténní opatření začalo Slovensko výrazněji uvolňovat před dvěma týdny, kdy umožnilo obnovit provoz kromě jiného všem prodejnám a ubytovacím zařízením. Minulý týden se pak otevřely zahrádky restaurací a fitness centra. Při cestování na Slovensko až na výjimky nadále platí povinnost nástupu do karantény.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU zkoumá, zda maďarský zákon namířený proti LGBT porušuje unijní právo

16.06.2021 21:48 Evropská komise vyhodnocuje, zda nový maďarský zákon, který mezi mladými lidmi do 18 let zakazuje…

Další incident s medvědem na Slovensku. Šelma vlezla do hotelu

16.06.2021 20:22 Do jednoho z hotelů ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách v úterý večer vešel mladý medvěd. Podle…

Španělsko odloží roušky. Portugalsko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od…

16.06.2021 19:29 Portugalsko dnes zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za…

Slovenský ministr zahraničí Korčok očekává další sankce vůči Bělorusku

16.06.2021 17:53 Schválení nových sankcí EU vůči Bělorusku příští týden jako reakci na květnové vynucené přistání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama