Slovensko posílalo do evropského systému chybná data o vývoji epidemie

Chybná data o vývoji koronavirové nákazy v zemi posílala Bratislava do celoevropského systému, jímž se některé země řídí při nastavení omezení pro cestách přes hranice. Slovensko tak vyšlo při hodnocení epidemické situace hůře, než na tom ve skutečnosti bylo. Úřad hlavního hygienika chybu přiznal a ohlásil nápravu, napsal dnes slovenský list Denník N.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Slovensko je Evropským střediskem pro kontrolu a prevenci nemoci (ECDC) vedeno jako takzvaná červená země, byť by mohlo být na nižší úrovni rizika podobně jako sousední Česko nebo Rakousko. Podle listu je důvodem chybné počítání údajů o počtech infikovaných a podílu pozitivních testů v evropském systému TESSy, přičemž na základě takzvaného semaforu ECDC je Slovensko mezi červenými zeměmi například na českém seznamu.

"V této souvislosti šlo o selhání lidského faktoru při nahlašování dat do systému TESSy, za což se omlouváme. V uplynulých dnech jsme přijali všechny potřebné kroky k okamžitému řešení vzniklé situace. Do TESSy byly 31. května odeslány už správné údaje," uvedl úřad hlavního hygienika Slovenska.

Zmíněný slovenský úřad do evropského systému patrně nenahlásil počty vykonaných antigenních testů, byť v systému byly údaje o pozitivně testovaných nejen z antigenních, ale také z laboratorních testů. Slovensku tak podle Denníku N vyšel vyšší podíl pozitivně testovaných, než ve skutečnosti země zaznamenala.

Epidemická situace na Slovensku se výrazněji zlepšuje od druhé poloviny března. V zemi prudce ubylo nejen odhalených nových případů koronavirové nákazy, ale snížily se také počty pacientů, kteří jsou hospitalizováni v souvislosti s nemocí covid-19.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu je 652 nově nakažených koronavirem

15.06.2021 07:57 V Německu se za poslední den objevilo 652 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, přesně před…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama