Slovensko pozdě zavedlo omezení a čelí silné nákaze, říká lékař z krizového štábu

Slovensko čelí silné druhé vlně nákazy koronavirem podle šéfa tamních lékařských odborů a člena ústředního krizového štábu Petera Visolajského i kvůli tomu, že včas a v potřebném rozsahu nezavedlo podobná opatření jako po propuknutí epidemie loni na jaře a že se spolehlo hlavně na testování prostřednictvím méně přesných antigenních testů.

Bratislava, ilustrační fotografie

Země také nedostatečně kontroluje dodržování karantény a selhává při vyhledávání kontaktů infikovaných. Visolajský to dnes řekl v rozhovoru s ČTK.

Během první vlny koronavirové krize se Slovensko řadilo v Evropě k zemím s nízkým počtem nakažených i úmrtí pacientů. Situace v zemi pod Tatrami se výrazně zhoršila v závěru loňska a Slovensko se při srovnání přírůstku úmrtí na infekci koronavirem v přepočtu na obyvatele postupně dostalo na přední příčky v EU. Od začátku letošního roku do středy tohoto týdne byla na pětimilionovém Slovensku hlavní příčinou úmrtí v 3379 případech. Počtem obyvatel dvojnásobně větší Česko zaznamenalo ve zmíněném období přes 5900 úmrtí v souvislosti s koronavirem; ČR na rozdíl od Slovenska do této statistiky zahrnuje nakažené bez ohledu na příčinu smrti.

"Neudělali jsme taková opatření jako na jaře. Poslední lockdown přišel pozdě a nebyl tak intenzivní. Platíme vysokou daň za to, že naše zdravotnictví funguje špatně," řekl Visolajský k důvodům a dopadům druhé vlny koronavirové nákazy na Slovensku.

Slovenská vláda a úřady zavedly zákaz vycházení s výjimkami a uzavřely většinu prodejen až krátce před Vánoci. Následně kabinet karanténní opatření zpřísnil, opatření ale zatím nevedla k výraznějšímu snížení počtu pacientů s koronavirem v nemocnicích.

"Boj s pandemií nelze vyhrát v nemocnicích, ale před nemocnicemi," řekl Visolajský. Důležité jsou podle něj kroky s cílem předcházet hospitalizaci pacientů.

Visolajský řekl, že Slovensko udělalo chybu, když se spolehlo hlavně na testování na koronavirus prostřednictvím méně přesných antigenních testů. Ty by se podle něj měly využívat cíleně a spíše v epidemii nejvíce zasažených oblastech nebo tam, kde je lidé mohou absolvovat častěji.

Plošné testování obyvatel Slovenska na koronavirus se z iniciativy premiéra Igora Matoviče uskutečnilo poprvé loni na podzim. Po něm se situace ohledně nákazy zlepšila jen přechodně. Další plošné testování se konalo v lednu a podle zavedeného protiepidemického systému i v současnosti potřebují Slováci negativní test na koronavirus například na cestu do práce.

Podle Visolajského slovenské úřady řádně nekontrolují, zda nakažení koronavirem dodržují karanténu. Dodal, že v zemi také selhává vyhledávání lidí, kteří přišli do kontaktu s infikovaným. S ohledem na šíření nakažlivějších mutací koronaviru se šéf lékařských odborů vyslovil za větší kontrolu na hranicích. Od příštího týdne Slovensko podle dřívějšího oznámení ministra zdravotnictví Marka Krajčího zavede až na výjimky povinnou karanténu pro lidi, kteří přijedou do země ze zahraničí.

Státy EU se shodly na ekonomických sankcích proti Bělorusku

21.06.2021 20:44 Aktualizováno Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes dosáhli politické shody na hospodářských sankcích proti…

Slovensko se chystá kvůli mutaci zpřísnit podmínky vstupu do země

21.06.2021 18:26 Slovensko kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru připravuje zpřísnění pravidel vstupu do země…

Šíření mutace delta vnáší nejistotu do letních plánů v Evropě

21.06.2021 13:11 V Evropě se pomalu ale jistě usazuje koronavirová varianta delta a s ní také obavy ohledně vývoje…

Řecko zmírnilo podmínky vstupu na své území, uzná antigenní testy

21.06.2021 12:52 Řecko s platností od dnešního dne zmírnilo podmínky vstupu na své území. Lidem cestujícím z jiných…

V Rakousku poprvé od září nepřibyl žádný zemřelý po nákaze koronavirem

21.06.2021 12:47 V Rakousku poprvé od loňského září nepřibyl za den žádný zemřelý s covidem-19. Přírůstek nakažených…

V centru Bordeaux se zřítily dvě budovy, několik zraněných

21.06.2021 11:52 Při zřícení dvou budov v centru západofrancouzského Bordeaux byli dnes brzy ráno zraněni nejméně…

EU o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko

21.06.2021 11:26 Evropská unie o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko za anexi ukrajinského poloostrova Krym a…

V Německu přibylo poprvé od srpna méně než 500 nakažených

21.06.2021 09:51 Poprvé za deset měsíců přibylo v Německu méně než 500 nakažených koronavirem během jediného dne.…

První kolo voleb ve Francii zřejmě vyhráli konzervativci

20.06.2021 21:42 Ve 13 regionech pevninské Francie a dvou zámořských územích dnes lidé hlasovali v prvním kole…

V polské vesnici hořelo 40 domů, devět lidí je v nemocnici

20.06.2021 16:44 Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa…

Související:

Právě se děje