Slovensko prodlouží kontroly na hranicích do 26. června

Slovensko o dalších 30 dnů, tedy do 26. června prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Maďarskem, Polskem a Rakouskem. Rozhodla o tom dnes vláda, která do seznamu otevřených hraničních přechodů nově zařadila železniční přechody.

Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly
doporučujeme

Bratislava kvůli koronaviru zhruba od poloviny března až na výjimky neumožňuje vstup cizincům do země, podle dřívějšího vyjádření šéfa diplomacie Ivana Korčoka chce ale do poloviny června rozhodnout o tom, zda otevře hranice s Českem a Rakouskem.

Prodloužení mimořádných opatření na hranicích současně znamená, že do země pod Tatrami bude možné nadále vstoupit jen přes vybrané přechody. Například s Českem bude stejně jako dosud otevřeno deset, tedy více než polovina z celkového počtu silničních přechodů na společné hranici. K nim slovenská vláda přidala i pět železničních přechodů, což patrně otevře cestu k obnovení mezistátní osobní vlakové dopravy.

Podle vládního nařízení se kabinet premiéra Igora Matoviče nově bude moci dohodnout se sousedními zeměmi i na otevření dalších přechodů.

Výjimka ze zákazu vstupu cizinců na Slovensko se vztahuje například na řidiče kamionů, osoby s povolením k pobytu či na pendlery. Slovenská ombudsmanka dříve upozornila, že úřady nezveřejnily nařízení o omezení při přechodu hranic, což kritizovali i někteří právníci. Ministr vnitra Roman Mikulec v reakci řekl, že dokumenty jsou neveřejné.

Kontroly na hranicích využívá Slovensko i k tomu, aby pod dohledem policie zajistilo přepravu lidí do státní karantény, kteří se vracejí do země a na které se výjimka z izolace nevztahuje. V příštích dnech plánuje Bratislava spustit chytrou karanténu; lidé po návratu do země budou moci zůstat v domácí izolaci, pokud dají souhlas s kontrolou dodržování hygienických nařízení prostřednictvím mobilní aplikace.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ulice v Berlíně ponese jméno aktivistky místo kolonizátora

27.11.2020 08:11 Berlínská radnice rozhodla, že ulice, která nese jméno koloniálního guvernéra Německé východní…

Německo překonalo hranici milionu nakažených od začátku epidemie, většina…

27.11.2020 07:50 V Německu se od počátku epidemie už nákaza koronavirem prokázala u více než milionu lidí. S covidem…

Žena ve Vídni napadla rabína, kancléř Kurz antisemitský čin odsoudil

27.11.2020 07:29 Rakouská policie vyšetřuje zjevně antisemitsky motivovaný útok, při kterém žena ve čtvrtek ve Vídni…

Europoslanci odsoudili omezení možnosti potratů v Polsku

26.11.2020 21:54 Aktualizováno Evropský parlament dnes odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama