Slovensko reaguje na Kollárovu plagiátorskou kauzu, chystá možnost odejmutí titulu

Slovenské ministerstvo školství po plagiátorské kauze šéfa sněmovny Borise Kollára připravilo návrh zákona, na jehož základě bude možné do budoucna odebírat vysokoškolské tituly. Oznámil to ministr školství Branislav Gröhling, při přípravě normy se Bratislava podle něj inspirovala českou právní úpravou.

Boris Kollár
doporučujeme

Kollár v úterý přečkal hlasování o svém odvolání z čela sněmovny, které sám navrhl. Pro jeho odvolání hlasovalo jen pět zákonodárců, byť dvě menší strany ze čtyřčlenné koalice ho dříve vybídly k rezignaci. Kollár podle některých politiků i médií ve své diplomové práci kopíroval celé pasáže, aniž uvedl použité zdroje. Šéf sněmovny tvrdil, že titul získal v souladu se zákonem, rezignaci odmítl a pro případ odvolání z funkce pohrozil odchodem svého hnutí Jsme rodina z koalice.

Gröhling detaily o plánovaném postupu při odebírání titulů neuvedl. Na sociální síti ministr napsal, že stát rovněž o čtvrtinu rozšíří obsah databáze a současně zlepší antiplagiátorský program, který porovnává shodu textu závěrečných studentských prací s jinými zdroji. Nově by vysokým školám mělo hrozit až zrušení, pokud se prokáže, že nečestně udělily studentům titul.

Slovenský ministr školství také uvedl, že nechal v systému prověřit i svou diplomovou práci z oblasti práva, která vykázala míru shody 31 procent. Podle ministra je tento ukazatel v souladu i se stávajícími pravidly.

V České republice lze podle novely z roku 2016 odebrat titul do tří let od ukončení studia. České školy k tomuto kroku přistupovaly spíše zřídka. Například Univerzita Karlova kvůli plagiátorství předloni rozhodla o odejmutí dvou magisterských titulů jednomu absolventovi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obnova Bejrútu: Dárci přislíbili přes 250 milionů eur, exploze musí být…

09.08.2020 21:18 Aktualizováno Na dnešní mezinárodní videokonferenci zorganizované Francií ve spolupráci s OSN bylo na pomoc…

Koronavirus oživil v Itálii tradici vinných okének, existovala už za…

09.08.2020 18:00 Koronavirus oživil v Itálii prastarou tradici s temnou historií - vinná okénka, která v Toskánsku…

Řecký ostrov Euboia postihly bleskové záplavy, pět mrtvých

09.08.2020 14:54 Přívalové deště a bouřky provázené bleskovými záplavami si na řeckém ostrově Euboia tento víkend…

Belgie zakázala jednodenní výlety k moři. Lidé na pláži napadli policisty

09.08.2020 12:41 Několik belgických přímořských letovisek dnes zakázalo jednodenní výlety za koupáním. Stalo se tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama