Slovensko ruší uzavření prodejen o nedělích i další omezení

Slovensko ruší zákaz maloobchodního prodeje o nedělích, který zavedlo kvůli povinné dezinfekci prostor s cílem zamezit šíření koronaviru, a mezi bezpečné země nově zařadilo Polsko. Oznámili to dnes slovenský premiér Igor Matovič a hlavní hygienik Ján Mikas.

Obchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Bratislava přitom už dříve umožnila volné cestování do zhruba dvou desítek států včetně Česka a zrušila většinu karanténních omezení namířených proti chorobě covid-19.

Od začátku července bude na Slovensku povoleno organizování například sportovních akcí s účastí více než tisícovky diváků pod podmínkou, že mezi dvojici návštěvníků na stadionech bude volné místo. Stejné pravidlo bude platit i pro jiné hromadné akce. Uvolnění omezení v této oblasti požadovali mimo jiné zástupci fotbalových klubů a hokejového svazu.

Prodejny na Slovensku budou moci otevřít již o nadcházející neděli. Ke kritikům původního nařízení hygieniků o uzavření obchodů v tento den kvůli dezinfekci prostor i po zrušení nouzového stavu v zemi se dříve v tomto týdnu přidala prezidentka Zuzana Čaputová. Matovič dnes ale řekl, že by do budoucna uvítal plošné nedělní uzavření prodejen; proti takovému kroku ale vystupuje menší koaliční strana Svoboda a solidarita.

Slovenský premiér vybídl obyvatele země, aby dovolenou trávili ve vlasti. "Nejbezpečnější země, do které je třeba cestovat, je Slovensko," řekl Matovič. Pokud lidé ale chtějí k moři, měli by si podle něj vybrat například Chorvatsko, Černou Horu nebo Řecko. Premiér občanům doporučil, aby se nevydávali do polského Slezského vojvodství, které je považováno za území s vysokým rizikem koronavirové nákazy. S kolegy z EU chce Matovič hovořit o výměně informací o osobách, které překračují hranice schengenského prostoru volného pohybu.

Na Slovensku až na výjimky zůstává v platnosti povinné nošení roušek nebo jiného zakrytí nosu a úst v interiérech budov, kam chodí veřejnost.

Slovensko se řadí v Evropě k zemím s nízkým počtem nakažených i úmrtí pacientů s koronavirem. Ve čtvrtek testy na Slovensku odhalily 14 infikovaných, což je nejvyšší denní přírůstek od 6. května. Slovenští hygienici dnes informovali o případech asi desítky nakažených za poslední období, a to hornících pracující v Karviné v Česku a jejich infikovaných příbuzných. V okrese Karviná je ohniskem nákazy Důl Darkov; v souvislosti s ním čeští hygienici evidují zhruba 500 nakažených.

Celkově Slovensko dosud zaznamenala 1576 nakažených, z nichž se 1447 vyléčilo a 28 pacientů s koronavirem zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polský prezident chce ústavně zakázat adopcí dětí homosexuály

05.07.2020 09:47 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda chce, aby v ústavě jeho země byl zakotven zákaz adopcí…

Chorvaté dnes předčasně volí nový parlament

05.07.2020 09:37 Chorvaté dnes budou ve stínu koronavirové krize rozhodovat o novém složení parlamentu. Podle…

Na lodi se 180 uprchlíky panuje napětí, několik z nich se pokusilo o…

04.07.2020 22:00 Aktualizováno Šest ze 180 uprchlíků na záchranné lodi Ocean Viking se pokusilo o sebevraždu. Na plavidle, jemuž…

Tygřice v curyšské zoo zabila ošetřovatelku

04.07.2020 21:54 Tygřice v curyšské zoologické zahradě dnes zabila jednu z ošetřovatelek. Informovala o tom zoo.

Související:

Právě se děje

Další zprávy