Slovensko se bojí českého scénáře. Roušky zavede všude, zavírá provozovny, ruší akce

Slovensko kvůli šíření koronaviru zakáže hromadné akce i shromažďování více než šesti lidí, uzavře aquaparky, koupaliště, fitness centra, restaurace zase budou moci vydávat jídlo jen zabalené. Ve městech a obcích bude plošně povinné nošení roušek. Senioři dostanou znovu vyhrazený čas na nákupy v obchodech.

Proticovidová opatření na Slovensku

Většina zmíněných opatření začne platit od poloviny října, řekl novinářům po jednání ústředního krizového štábu ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Slovensko v uplynulých dnech zaznamenalo skokový nárůst počtu nových případů infekce koronavirem. Režim na hranicích s Českem po dřívějším zavedení omezení při cestování se zatím měnit nebude.

"Slovensko se, žel, vydalo českou cestou. Naše křivka má podobný průběh jako česká křivka. Mezi námi a Českou republikou je rozdíl asi dva týdny," řekl Krajčí k vývoji v Česku. To nyní v přepočtu na obyvatele zaznamenalo nejvyšší přírůstek počtu nakažených v EU. Krajčí také potvrdil dnešní informaci ministra školství, že střední školy přejdou od pondělí na distanční formu výuky.

Výjimkou ze zákazu konání hromadných akcí dostaly profesionální sportovní soutěže, a to fotbalová, hokejová, volejbalová, basketbalová a házenkářská utkání. Povoleny zůstanou svatební obřady, křty a pohřby.

Premiér Igor Matovič řekl, že nová opatření jsou poslední možností před tím, než by země musela přistoupit k celostátní karanténě. Omezení mají trvat do doby, než takzvaný medián (střední hodnota) počtu nových případů infekce v období sedmi dnů nepřekročí hodnotou 500. V současnosti je na dvojnásobku takového limitu. Předseda slovenské vlády slíbil podnikatelům kompenzace negativních dopadů opatření.

Podle Matoviče se zatím nemění stávající režim na hranicích s Českem. V uplynulých dnech se předseda slovenské vlády vyslovil za omezení počtu výjimek, které při cestách z Česka na Slovensko umožňují vyhnout se testu na koronavirus nebo nástupu do karantény.

Zpřísnění restrikcí ovšem vyvolalo roztržku v koalici. Ministr hospodářství a šéf liberální strany Svoboda a solidarita Richard Sulík kritizoval návrhy na uzavření restaurací, fitness center či divadel, a dostal se kvůli tomu do sporu s premiérem. Matovič a Sulík si posílali odkazy přes média a sociální sítě již na jaře, kdy Sulík požadoval rychlejší odbourávání karanténních omezení.

Nově ohlášená omezení Slovensko uplatňovalo již letos na jaře po propuknutí první vlny koronaviru. Naposledy Bratislava zavedla nová karanténní opatření teprve na začátku října, kdy vyhlásila nouzový stav a kromě jiného omezila počet účastníků hromadných akcí. Zároveň zakázala svatební hostiny, oslavy či diskotéky.

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec ohlásil zpřísnění kontrol, zda jsou restrikce skutečně dodržovány. Cílem je podle něj omezit přesuny a setkávání lidí.

Na Slovensku v uplynulých dnech výrazně stoupl počet potvrzených případů nákazy koronavirem. Hranici tisíc nových nakažených země zaznamenala ve středu a za pátek to již bylo téměř 1900 případů. V sobotu pak ubylo pozitivních výsledků testů při nižším počtu analyzovaných vzorků.

Drama na dálnici v Bavorsku. Muž údajně drží jako rukojmí dva řidiče…

21.09.2021 21:52 Policie v Bavorsku dnes večer uzavřela úsek dálnice kvůli tomu, že v dálkovém autobusu je údajně…

EU hledá reakci na bezpečnostní pakt USA, Austrálie a Británie

21.09.2021 21:35 Aktualizováno Evropská unie hledá cestu, jak společně zareagovat na uzavření bezpečnostního paktu mezi Spojenými…

Čaputová v OSN kritizovala nerovnost vakcinace, jde prý o selhání politiků

21.09.2021 21:30 Především o boji proti pandemii covidu-19 a hrozbě klimatických změn mluvila ve svém dnešním…

Merkelová podpořila na mítinku Lascheta, varovala před vládou levice

21.09.2021 21:14 Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová dnes na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého…

Morawiecki považuje rozhodnutí unijního soudu o pokutě kvůli Turówu za…

21.09.2021 20:27 Aktualizováno Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki dnes důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora…

Nejmenší zájem o očkování je v rámci země na jihovýchodě Francie

21.09.2021 17:12 Francie v pátek splnila svůj cíl a alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 v zemi dostalo 50…

Většina zemí EU včetně Česka překračuje limity škodlivých látek v ovzduší

21.09.2021 16:33 Většina zemí Evropské unie dál překračuje limity koncentrace škodlivých látek v ovzduší, i když…

Náskok sociálních demokratů před CDU/CSU se pět dní před volbami snižuje

21.09.2021 16:25 Náskok Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) před konzervativní unií CDU/CSU dosluhující…

Kampaň v Německu vrcholí. CDU/CSU vynesla jako poslední trumf Merkelovou

21.09.2021 14:52 Kampaň před nedělními parlamentními volbami v Německu vrcholí. Souboj o kancléřský úřad se nyní,…

Slovensko nakonec nebude stíhat novináře za článek z roku 2018

21.09.2021 13:46 Prokurátor dnes na Slovensku zrušil stíhání dvou novinářů slovenského listu Denník N kvůli…

Související:

Právě se děje

reklama