Slovensko se bojí českého scénáře. Roušky zavede všude, zavírá provozovny, ruší akce

Slovensko kvůli šíření koronaviru zakáže hromadné akce i shromažďování více než šesti lidí, uzavře aquaparky, koupaliště, fitness centra, restaurace zase budou moci vydávat jídlo jen zabalené. Ve městech a obcích bude plošně povinné nošení roušek. Senioři dostanou znovu vyhrazený čas na nákupy v obchodech.

Proticovidová opatření na Slovensku
doporučujeme

Většina zmíněných opatření začne platit od poloviny října, řekl novinářům po jednání ústředního krizového štábu ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Slovensko v uplynulých dnech zaznamenalo skokový nárůst počtu nových případů infekce koronavirem. Režim na hranicích s Českem po dřívějším zavedení omezení při cestování se zatím měnit nebude.

"Slovensko se, žel, vydalo českou cestou. Naše křivka má podobný průběh jako česká křivka. Mezi námi a Českou republikou je rozdíl asi dva týdny," řekl Krajčí k vývoji v Česku. To nyní v přepočtu na obyvatele zaznamenalo nejvyšší přírůstek počtu nakažených v EU. Krajčí také potvrdil dnešní informaci ministra školství, že střední školy přejdou od pondělí na distanční formu výuky.

Výjimkou ze zákazu konání hromadných akcí dostaly profesionální sportovní soutěže, a to fotbalová, hokejová, volejbalová, basketbalová a házenkářská utkání. Povoleny zůstanou svatební obřady, křty a pohřby.

Premiér Igor Matovič řekl, že nová opatření jsou poslední možností před tím, než by země musela přistoupit k celostátní karanténě. Omezení mají trvat do doby, než takzvaný medián (střední hodnota) počtu nových případů infekce v období sedmi dnů nepřekročí hodnotou 500. V současnosti je na dvojnásobku takového limitu. Předseda slovenské vlády slíbil podnikatelům kompenzace negativních dopadů opatření.

Podle Matoviče se zatím nemění stávající režim na hranicích s Českem. V uplynulých dnech se předseda slovenské vlády vyslovil za omezení počtu výjimek, které při cestách z Česka na Slovensko umožňují vyhnout se testu na koronavirus nebo nástupu do karantény.

Zpřísnění restrikcí ovšem vyvolalo roztržku v koalici. Ministr hospodářství a šéf liberální strany Svoboda a solidarita Richard Sulík kritizoval návrhy na uzavření restaurací, fitness center či divadel, a dostal se kvůli tomu do sporu s premiérem. Matovič a Sulík si posílali odkazy přes média a sociální sítě již na jaře, kdy Sulík požadoval rychlejší odbourávání karanténních omezení.

Nově ohlášená omezení Slovensko uplatňovalo již letos na jaře po propuknutí první vlny koronaviru. Naposledy Bratislava zavedla nová karanténní opatření teprve na začátku října, kdy vyhlásila nouzový stav a kromě jiného omezila počet účastníků hromadných akcí. Zároveň zakázala svatební hostiny, oslavy či diskotéky.

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec ohlásil zpřísnění kontrol, zda jsou restrikce skutečně dodržovány. Cílem je podle něj omezit přesuny a setkávání lidí.

Na Slovensku v uplynulých dnech výrazně stoupl počet potvrzených případů nákazy koronavirem. Hranici tisíc nových nakažených země zaznamenala ve středu a za pátek to již bylo téměř 1900 případů. V sobotu pak ubylo pozitivních výsledků testů při nižším počtu analyzovaných vzorků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německé úřady hlásí za sobotu méně nových případů nákazy než Česko

25.10.2020 08:23 Německé zdravotní úřady hlásí 11.176 nových případů koronavirové nákazy za sobotu, od začátku…

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 22:03 Aktualizováno NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Francie a Itálie hlásí rekordní denní přírůstky nakažených covidem

24.10.2020 21:57 Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od…

Španělsko kvůli koronaviru směřuje k vyhlášení nouzového stavu

24.10.2020 20:36 Španělsko směřuje k vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru, vláda tak nejspíš učiní v neděli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama