Slovensko se chystá na masivní očkování, velké centrum je na stadionu

Slovensko se připravuje na masivní očkování obyvatel proti koronaviru. Největší vakcinační centrum vzniklo v prostorech národního fotbalového stadionu v Bratislavě, zřídila ho krajská samospráva. Slovensko se podobně jako další státy EU potýká s nedostatkem očkovacích látek, výraznější navýšení dodávek vakcín ale očekává už v průběhu března.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Očkování vidím jako světlo na konci tunelu. Je jediným dostupným způsobem jak zastavit pandemii," řekl dnes novinářům předseda Bratislavského kraje Juraj Droba k zřízení zmíněného velkého očkovacího centra.

Při dostatku vakcín bude možné v centru očkovat 2500 lidí denně, prozatím se tam počítá s očkováním o víkendech. Určeno je nejen pro obyvatele slovenské metropole ale celého kraje, kde žije 650.000 lidí.

Samotné očkování bude probíhat v konferenčních prostorech stadionu, které jsou rozdělené do několika sektorů. Výběr tohoto místa samospráva zdůvodnila i tím, že prostory disponují moderní vzduchotechnikou a záložními systémy pro případ výpadku dodávek elektřiny.

Na Slovensku, které má téměř pět a půl milionu obyvatel, začalo očkování proti covidu-19 na konci loňského roku. Dosud alespoň první dávku vakcíny dostalo zhruba 377.700 lidí. Očkování probíhá hlavně ve nemocnicích a na poliklinikách.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví odhadlo, že v březnu země obdrží tolik dávek vakcín jako za celé předchozí období od začátku očkování. Kromě již registrovaných očkovacích látek Bratislava koupila také ruskou vakcínu Sputnik V, kterou ale očkovat zatím nezačala, protože ji podrobuje kontrole. Na její používání ministr zdravotnictví již udělil výjimku. Průběžné hodnocení Sputniku V minulý týden zahájila unijní léková agentura EMA.

Slováci se na očkování mohou registrovat prostřednictvím státního internetového portálu. Rezervaci termínů v uplynulých dnech provázely technické problémy kvůli náporu žadatelů, kteří se opakovaně snažili o získání některého z omezeného počtu volných míst. Slovenské ministerstvo zdravotnictví po kritice slíbilo zjednodušení způsobu přihlašování tak, že zájemci se nově budou moci registrovat kdykoliv a k očkování budou následně pozváni. Přednost dostanou nejstarší lidé. Podobný systém centrální registrace na očkování dříve zavedlo Česko.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo ukončí stálé kontroly na hranicích s Českem

13.04.2021 14:33 Aktualizováno Německo ve středu ukončí stálé hraniční kontroly s Českou republikou, které zavedlo 14. února kvůli…

Itálie začne testovat kombinaci AstraZeneky s jinými vakcínami

13.04.2021 13:37 Římská nemocnice Lazzara Spallanzaniho dnes oznámila, že začne testovat kombinace vakcíny proti…

Německá vláda souhlasí se závaznou protikoronavirovou brzdou

13.04.2021 12:23 Německá vláda se dnes dohodla na úpravě zákona o potírání infekčních chorob, která kancléřce Angele…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 12:22 Aktualizováno pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama