Slovensko sebere výhody exprezidentům, kteří zůstanou v politice

Slovensko odebere některé výhody bývalým prezidentům, pokud po skončení mandátu budou působit ve vysoké politice. Příslušnou změnu zákona dnes ve sněmovně prosadili koaliční poslanci s podporou části pozice. Opatření by se mohlo dotknout exprezidenta Andreje Kisky, který se jako předseda a volební lídr nové strany Za lidi bude ucházet o přízeň voličů v únorových parlamentních volbách.

Andrej Kiska, slovenský prezident
doporučujeme

Bývalý slovenský prezident, který se po skončení mandátu hlavy státu stane například poslancem parlamentu, nově přijde po dobu výkonu nové funkce o prezidentský důchod a také o související policejní ochranku. Zákon ještě musí podepsat prezidentka Zuzana Čaputová. Zatím není známo, zda tak učiní.

Právě Kiska je na Slovensku prvním exprezidentem, který ve vysoké politice hodlá zůstat. Jeho strana Za lidi se v listopadovém průzkumu veřejného mínění agentury AKO zařadila v žebříčku popularity na druhé místo za nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie někdejšího premiéra Roberta Fica, vůči kterému se Kiska dlouhodobě vymezuje.

Kiska již dříve řekl, že by si dva platy neponechal, ale peníze rozdal. Multimilionář Kiska, který zbohatl podnikáním před zvolením hlavou státu v roce 2014, rozdával rodinám v nouzi i svůj prezidentský plat. Hlavou státu byl Kiska do poloviny letošního června.

Bývalí slovenští prezidenti pobírají doživotně plat na úrovni základního výdělku poslance, což je v současnosti zhruba 3000 eur (76.500 korun).

Sněmovna také souhlasila s opozičním návrhem, aby nárok na odstupné nově neměli poslanci, kteří ztratí mandát po odsouzení za trestný čin. Letos na podzim přišel takto o mandát poslanec krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Milan Mazurek, jenž se podle soudů dopustil trestného činu svými xenofobními výroky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Kanárské ostrovy připlulo už osmkrát víc migrantů než loni, španělská…

19.10.2020 17:13 Na Kanárské ostrovy dorazilo o tomto víkendu z Afriky na 560 migrantů a další tři desítky běženců u…

Belgie zavřela restaurace. Školy fungují, děti nejsou podle expertky …

19.10.2020 16:56 Zavřené restaurace a kavárny, povinnost pracovat z domova, pokud je to možné, či zákaz nočního…

Polsko chystá na stadionu nemocnici pro pacienty s covidem-19

19.10.2020 16:46 Aktualizováno Polsko se chystá otevřít dočasnou nemocnici pro pacienty s onemocněním covid-19 na Národním…

Německo má 4325 nových infekcí covid, mezi ohniska se zařadil i Hamburk

19.10.2020 15:27 Aktualizováno Německo za posledních 24 hodin eviduje 4325 nových případů nákazy koronavirem, informoval dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama