Slovensko sebere výhody exprezidentům, kteří zůstanou v politice

Slovensko odebere některé výhody bývalým prezidentům, pokud po skončení mandátu budou působit ve vysoké politice. Příslušnou změnu zákona dnes ve sněmovně prosadili koaliční poslanci s podporou části pozice. Opatření by se mohlo dotknout exprezidenta Andreje Kisky, který se jako předseda a volební lídr nové strany Za lidi bude ucházet o přízeň voličů v únorových parlamentních volbách.

Přidejte svůj názor

Andrej Kiska, slovenský prezident
doporučujeme

Bývalý slovenský prezident, který se po skončení mandátu hlavy státu stane například poslancem parlamentu, nově přijde po dobu výkonu nové funkce o prezidentský důchod a také o související policejní ochranku. Zákon ještě musí podepsat prezidentka Zuzana Čaputová. Zatím není známo, zda tak učiní.

Právě Kiska je na Slovensku prvním exprezidentem, který ve vysoké politice hodlá zůstat. Jeho strana Za lidi se v listopadovém průzkumu veřejného mínění agentury AKO zařadila v žebříčku popularity na druhé místo za nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie někdejšího premiéra Roberta Fica, vůči kterému se Kiska dlouhodobě vymezuje.

Kiska již dříve řekl, že by si dva platy neponechal, ale peníze rozdal. Multimilionář Kiska, který zbohatl podnikáním před zvolením hlavou státu v roce 2014, rozdával rodinám v nouzi i svůj prezidentský plat. Hlavou státu byl Kiska do poloviny letošního června.

Bývalí slovenští prezidenti pobírají doživotně plat na úrovni základního výdělku poslance, což je v současnosti zhruba 3000 eur (76.500 korun).

Sněmovna také souhlasila s opozičním návrhem, aby nárok na odstupné nově neměli poslanci, kteří ztratí mandát po odsouzení za trestný čin. Letos na podzim přišel takto o mandát poslanec krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Milan Mazurek, jenž se podle soudů dopustil trestného činu svými xenofobními výroky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové rozdělení Evropy? Plynovod Nord Stream 2 má vážné geopolitické dopady

13.12.2019 22:55 Aktualizováno Chystané uvalení sankcí na plynovod Nord Stream 2 Spojenými státy je podle německých médií…

V Polsku zadrželi radikála, který podněcujícího podněcoval nenávist k Židům

13.12.2019 20:12 Polská tajná služba ABW dnes zadržela extremistu Jacka Miedlara. Informovala o tom agentura PAP s…

Exploze otřásla městem ve středním Německu. Jeden mrtvý, mnoho zraněných

13.12.2019 19:36 Aktualizováno Jeden člověk přišel o život a dalších jedenáct utrpělo zranění při dnešním výbuchu v obytném domě…

Příštích deset let bude pro svět zásadních, varuje Thunbergová

13.12.2019 18:57 Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová se dnes připojila v severoitalském Turíně ke…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama