Slovensko si bude vznik ČSR připomínat svátkem, volno ale nebude

Slovensko si bude výročí vzniku Československa v roce 1918 připomínat státním svátkem, podobně jako nyní Česká republika. Na rozdíl od jiných svátků ale 28. říjen v zemi pod Tatrami zůstane pracovním dnem. Změnou příslušného zákona o tom dnes rozhodl slovenský parlament.

Národná rada Slovenskej republiky
doporučujeme

Zařazení 28. října mezi státní svátky na Slovensku navrhla skupina koaličních poslanců, z nichž někteří s podobnou iniciativu v minulosti jako opoziční zákonodárci neuspěli. Předlohu zdůvodnili kromě jiného tím, že vznikem samostatného československého státu se Slováci poprvé stali státotvorným národem a byl položen základ moderního ekonomického, sociálního, vzdělanostního a kulturního rozvoje Slovenska.

Slovenská sněmovna současně rozhodla, že 28. říjen na rozdíl od stávajících pěti státních svátků v zemi nebude dnem pracovního klidu. "Zařazením mezi státní svátky se zvýší význam, který Slovenská republika přikládá tomuto dnu. Stane se tak ovšem bez jakýchkoliv ekonomických dopadů, i bez toho, aby byl zrušen některý jiný státní svátek nebo jiný den pracovního klidu," uvedli poslanci v návrhu.

Zaměstnanci na Slovensku mají v současnosti volno nejen o státních svátcích, ale i o dalších deseti dnech pracovního klidu, mezi které patří i církevní svátky.

V roce 2018 si Slovensko kulaté výročí vzniku Československa připomenulo jednorázovým státním svátkem 30. října. Na tento den připadá výročí přijetí Martinské deklarace, kterou se v roce 1918 slovenští představitelé přihlásili ke vzniku samostatného československého státu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama