Slovensko si bude vznik ČSR připomínat svátkem, volno ale nebude

Slovensko si bude výročí vzniku Československa v roce 1918 připomínat státním svátkem, podobně jako nyní Česká republika. Na rozdíl od jiných svátků ale 28. říjen v zemi pod Tatrami zůstane pracovním dnem. Změnou příslušného zákona o tom dnes rozhodl slovenský parlament.

Národná rada Slovenskej republiky
doporučujeme

Zařazení 28. října mezi státní svátky na Slovensku navrhla skupina koaličních poslanců, z nichž někteří s podobnou iniciativu v minulosti jako opoziční zákonodárci neuspěli. Předlohu zdůvodnili kromě jiného tím, že vznikem samostatného československého státu se Slováci poprvé stali státotvorným národem a byl položen základ moderního ekonomického, sociálního, vzdělanostního a kulturního rozvoje Slovenska.

Slovenská sněmovna současně rozhodla, že 28. říjen na rozdíl od stávajících pěti státních svátků v zemi nebude dnem pracovního klidu. "Zařazením mezi státní svátky se zvýší význam, který Slovenská republika přikládá tomuto dnu. Stane se tak ovšem bez jakýchkoliv ekonomických dopadů, i bez toho, aby byl zrušen některý jiný státní svátek nebo jiný den pracovního klidu," uvedli poslanci v návrhu.

Zaměstnanci na Slovensku mají v současnosti volno nejen o státních svátcích, ale i o dalších deseti dnech pracovního klidu, mezi které patří i církevní svátky.

V roce 2018 si Slovensko kulaté výročí vzniku Československa připomenulo jednorázovým státním svátkem 30. října. Na tento den připadá výročí přijetí Martinské deklarace, kterou se v roce 1918 slovenští představitelé přihlásili ke vzniku samostatného československého státu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii pochovali bývalého prezidenta Giscarda d'Estaing, přišlo 30 lidí

05.12.2020 16:07 Ve francouzském městě Authon byl dnes pochován v úzkém rodinném kruhu bývalý francouzský prezident…

Ochránci práv kritizují návštěvu egyptského prezidenta ve Francii

05.12.2020 13:05 Francouzské organizace na ochranu lidských práv vyzvaly francouzského prezidenta Emmanuela Macrona,…

Německo eviduje 23.318 nově nakažených koronavirem a téměř 500 úmrtí

05.12.2020 09:47 V Německu přibylo za uplynulých 24 hodin 23.318 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 483…

Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady…

05.12.2020 00:01 NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama