Slovensko si připomíná výročí 17. listopadu. Čaputová řekla, co přinesl

Vzpomínkovými akcemi i protivládními demonstracemi si politici a veřejnost na Slovensku připomenuli výročí takzvané sametové revoluce, která v roce 1989 vyústila v tehdejším Československu v pád komunistického režimu. Stejně jako v Česku i na Slovensku je dnešek státním svátkem - Dnem boje za svobodu a demokracii.

Prezidentka Zuzana Čaputová dopoledne položila věnec k památníku Brána svobody, který pod hradem Devín na okraji slovenské metropole a u hranic s Rakouskem připomíná čtyři stovky lidí, jež zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí.

"Toto místo připomíná strašnou dobu, která znamenala ztráty lidských životů, ztrátu osobní lidské svobody už jen za projevený názor, za shromažďování, vyjádření politického přesvědčení nebo náboženské víry. Dnes žijeme v demokracii, která není dokonalá. Máme ovšem svobodu slova, shromažďování, právo volit. Mezník mezi tím, co bylo a co je nyní, je právě 17. listopad 1989," řekla Čaputová novinářům. Vyjádřila vděk představitelům sametové revoluce i lidem, kteří se před 32 lety účastnili protikomunistických mítinků.

Ke zmíněnému památníku zavítal také premiér Eduard Heger. Později řekl, že svoboda a demokracie nese v sobě velkou zodpovědnost, ale nepředstavuje svobodu k agresi, sobectví či násilí. Dodal, že na náměstích se v roce 1989 ukázala semknutá společnost. Někdejší slovenský disident a jedna z hlavních tváří protikomunistických mítinků na Slovensku z roku 1989, Ján Budaj, je nyní ministrem životního prostředí za nejsilnější vládní hnutí OLaNO. Členem vedení hnutí je Heger.

Další vzpomínkové akce ohlásili jiní politici a občanští aktivisté. Opoziční strany svolaly na odpoledne několik demonstrací proti nynější vládě premiéra Hegera. Z iniciativy opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica se dav lidí shromáždil v Bratislavě u sochy někdejšího představitele takzvaného pražského jara v komunistickém Československu Alexandera Dubčeka. Letos si Slovensko připomíná 100. výročí Dubčekova narození.

"Slovensko potřebuje lidskost a normální demokratické řešení. Lidé jsou rozzlobení, stoupá míra agresivity. Přitom by stačilo přijímat normální rozhodnutí a opatření. Tato vláda v souvislosti s pandemií zahájila válku s vlastním národem," řekl v projevu Fico. Expremiér dlouhodobě vystupuje proti zvýhodňování naočkovaných proti covidu-19 a vakcíny označuje za byznys farmaceutických firem.

Dopoledne Ficova strana uspořádala sněm, na kterém expremiér ohlásil cíl vyhrát příští parlamentní volby. Směr-SD po porážce v loňských volbách skončil po předchozím dlouholetém vládnutí v opozici a po následném vnitrostranickém rozkolu ho opustila část poslanců v čele s bývalým předsedou vlády Peterem Pellegrinim. Právě Pellegriniho nová formace Hlas-sociální demokracie se stala nejoblíbenější stranou, preference Směru-SD se v posledním období vrátily na dvoucifernou hodnotu.

Fico opětovně kritizoval prezidentku Čaputovou, která podle něj zmařila vypsání referenda o předčasných volbách na základě petice s podpisy přes 585.000 Slováků. V souvislosti s plebiscitem se Čaputová dříve obrátila na ústavní soud, který letos v létě rozhodl, že referendová otázka není v souladu s ústavou. Fico nyní ohlásil novou petiční akci, kterou chce dosáhnout konání nových voleb.

Vlastní protivládní mítinky odpoledne uspořádaly krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko a její někdejší poslanci, kteří přestoupili do hnutí Republika. Na mítinku Republiky vystoupil i bývalý slovenský disident a politik Ján Čarnogurský, který v projevu obhajoval spolupráci s Ruskem. Kontroverzní lékař Peter Lipták zase demonstranty odrazoval od očkování proti covidu-19 a vakcíny označil za nebezpečné a neúčinné.

Související

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

Více souvisejících

Slovensko Zuzana Čaputová 17. listopad 1989

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy