Slovensko si stěžovalo v Belgii kvůli podezřelé smrti Slováka při zatýkání

Slovensko si oficiálně stěžovalo u belgické vlády kvůli smrti Slováka, který zemřel před dvěma lety po zadržení na letišti v Charleroi. Belgická média ve středu zveřejnila záznam, na kterém policisté na zraněném Slovákovi klečí. Šok ze smrti Jozefa Chovance vyjádřil dnes ministr zahraničí Ivan Korčok i prezidentka Zuzana Čaputová, informovala slovenská média.

Belgická policie

"Stejně jako celá slovenská společnost jsem šokovaný záběry, které zveřejnila belgická média, a brutalitou, s jakou se tamní policisté chovali v cele k našemu občanovi Jozefovi Chovancovi v roce 2018," uvedl ministr Korčok.

Prezidentka Čaputová uvedla, že násilí ze strany policie je "nepřípustné" a že chování belgických strážců zákona vůči slovenskému občanovi "absolutně" odsuzuje.

Chovanec zemřel v únoru 2018 po potyčce s policií na letišti v Charleroi, které leží asi 50 kilometrů jižně od Bruselu. Slovák před tím podle policie prolomil letištní bariéru a neoprávněně nastoupil do letadla, kde se choval násilně. Kapitán proto údajně odmítal vzlétnout.

V cele předběžného zadržení si podle dřívějších zpráv Slovák způsobil sebepoškozující zranění a byl převezen do nemocnice, kde později zemřel. Policisté tvrdí, že se muže v cele snažili uklidnit poté, co opakovaně narážel hlavou do dveří cely, až začal krvácet.

Podle videozáznamu ale policisté na Chovancovi více než čtvrthodiny klečeli. Na záběrech je vidět také to, jak jedna z policistek hajluje. Její kolegové se tomu smějí.

V reakci na zveřejnění videa se ve čtvrtek dočasně vzdal funkce druhý nejvýše postavený policista v Belgii André Desenfants, který od roku 2017 působí jako šéf generálního ředitelství správní policie, pod které spadá zejména dopravní policie, včetně policistů na letištích. Desenfants zdůraznil, že nejde o rezignaci, ale opuštění postu po dobu interního vyšetřování.

Slovenský ministr Korčok dnes jeho postup ocenil. Vnímá jej jako signál, že si belgické orgány uvědomují vážnost a naléhavost situace "a že se celý tento skandální tragický případ důkladně vyšetří".

Už ve čtvrtek záznam za šokující označil i belgický ministr spravedlnosti Koen Geens. Ministr vnitra Pieter De Crem zásah policistů označil za "něco absolutně nepřiměřeného".

Kauza připomíná nedávný případ z amerického Minneapolisu, kde v květnu zemřel černoch George Floyd při zatýkání policisty, z nichž jeden mu rovněž několik minut klečel na krku. I tehdy policisté tvrdili, že se ho snažili uklidnit. Floydova smrt vyvolala masové protesty proti policejnímu násilí a rasismu nejen v USA, ale i v dalších zemích.

Šíření nákazy v Německu zpomaluje, nových případů je 10.500

22.09.2021 06:25 Šíření koronavirové nákazy v Německu ve srovnání s předchozím týdnem zpomaluje. Institut Roberta…

NÁZOR: Ustoupila Merkelová příliš autoritářům? Analytik předvídá vývoj v EU

22.09.2021 00:01 Během 16 let v úřadu německé kancléřky zažila Angela Merkelová všechny tři hlavní krize EU v…

Drama na dálnici v Bavorsku. Muž údajně drží jako rukojmí dva řidiče…

21.09.2021 21:52 Policie v Bavorsku dnes večer uzavřela úsek dálnice kvůli tomu, že v dálkovém autobusu je údajně…

EU hledá reakci na bezpečnostní pakt USA, Austrálie a Británie

21.09.2021 21:35 Aktualizováno Evropská unie hledá cestu, jak společně zareagovat na uzavření bezpečnostního paktu mezi Spojenými…

Čaputová v OSN kritizovala nerovnost vakcinace, jde prý o selhání politiků

21.09.2021 21:30 Především o boji proti pandemii covidu-19 a hrozbě klimatických změn mluvila ve svém dnešním…

Merkelová podpořila na mítinku Lascheta, varovala před vládou levice

21.09.2021 21:14 Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová dnes na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého…

Morawiecki považuje rozhodnutí unijního soudu o pokutě kvůli Turówu za…

21.09.2021 20:27 Aktualizováno Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki dnes důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora…

Nejmenší zájem o očkování je v rámci země na jihovýchodě Francie

21.09.2021 17:12 Francie v pátek splnila svůj cíl a alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 v zemi dostalo 50…

Většina zemí EU včetně Česka překračuje limity škodlivých látek v ovzduší

21.09.2021 16:33 Většina zemí Evropské unie dál překračuje limity koncentrace škodlivých látek v ovzduší, i když…

Náskok sociálních demokratů před CDU/CSU se pět dní před volbami snižuje

21.09.2021 16:25 Náskok Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) před konzervativní unií CDU/CSU dosluhující…

Související:

Právě se děje

reklama