Slovensko si stěžovalo v Belgii kvůli podezřelé smrti Slováka při zatýkání

Slovensko si oficiálně stěžovalo u belgické vlády kvůli smrti Slováka, který zemřel před dvěma lety po zadržení na letišti v Charleroi. Belgická média ve středu zveřejnila záznam, na kterém policisté na zraněném Slovákovi klečí. Šok ze smrti Jozefa Chovance vyjádřil dnes ministr zahraničí Ivan Korčok i prezidentka Zuzana Čaputová, informovala slovenská média.

Belgická policie
doporučujeme

"Stejně jako celá slovenská společnost jsem šokovaný záběry, které zveřejnila belgická média, a brutalitou, s jakou se tamní policisté chovali v cele k našemu občanovi Jozefovi Chovancovi v roce 2018," uvedl ministr Korčok.

Prezidentka Čaputová uvedla, že násilí ze strany policie je "nepřípustné" a že chování belgických strážců zákona vůči slovenskému občanovi "absolutně" odsuzuje.

Chovanec zemřel v únoru 2018 po potyčce s policií na letišti v Charleroi, které leží asi 50 kilometrů jižně od Bruselu. Slovák před tím podle policie prolomil letištní bariéru a neoprávněně nastoupil do letadla, kde se choval násilně. Kapitán proto údajně odmítal vzlétnout.

V cele předběžného zadržení si podle dřívějších zpráv Slovák způsobil sebepoškozující zranění a byl převezen do nemocnice, kde později zemřel. Policisté tvrdí, že se muže v cele snažili uklidnit poté, co opakovaně narážel hlavou do dveří cely, až začal krvácet.

Podle videozáznamu ale policisté na Chovancovi více než čtvrthodiny klečeli. Na záběrech je vidět také to, jak jedna z policistek hajluje. Její kolegové se tomu smějí.

V reakci na zveřejnění videa se ve čtvrtek dočasně vzdal funkce druhý nejvýše postavený policista v Belgii André Desenfants, který od roku 2017 působí jako šéf generálního ředitelství správní policie, pod které spadá zejména dopravní policie, včetně policistů na letištích. Desenfants zdůraznil, že nejde o rezignaci, ale opuštění postu po dobu interního vyšetřování.

Slovenský ministr Korčok dnes jeho postup ocenil. Vnímá jej jako signál, že si belgické orgány uvědomují vážnost a naléhavost situace "a že se celý tento skandální tragický případ důkladně vyšetří".

Už ve čtvrtek záznam za šokující označil i belgický ministr spravedlnosti Koen Geens. Ministr vnitra Pieter De Crem zásah policistů označil za "něco absolutně nepřiměřeného".

Kauza připomíná nedávný případ z amerického Minneapolisu, kde v květnu zemřel černoch George Floyd při zatýkání policisty, z nichž jeden mu rovněž několik minut klečel na krku. I tehdy policisté tvrdili, že se ho snažili uklidnit. Floydova smrt vyvolala masové protesty proti policejnímu násilí a rasismu nejen v USA, ale i v dalších zemích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: Německo označilo za rizikové 11 regionů, včetně celé Belgie

01.10.2020 07:24 Německo na seznam epidemicky rizikových oblastí zařadilo dalších 11 regionů v Evropě. Ve středu…

Německý expert nastínil další vývoj koronaviru. Prozradil, k čemu dojde…

30.09.2020 22:00 Aktualizováno Covidu se v dohledné době pravděpodobně nezbavíme. Podle německého experta je ale šance, že se…

Španělsko chystá uzavření měst včetně Madridu

30.09.2020 21:50 Španělsko dnes v rámci boje s koronavirem schválilo nová opatření týkající se cestování do měst…

Kaczyński bude vicepremiérem polské vlády, koalice si prochází krizí

30.09.2020 19:05 Aktualizováno Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se stane členem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama