Slovensko stárne. Průměrný věk obyvatel překročil hranici 41 let

Obyvatelstvo na Slovensku stárne, průměrný věk lidí v zemi pod Tatrami loni poprvé mírně překročil hranici 41 let. Populace v produktivním věku se snížila, seniorů i dětí naopak přibylo. Počet obyvatel stoupl díky vyššímu přirozenému přírůstku a v souvislosti se zahraniční migrací. Vyplývá to z údajů slovenského statistického úřadu. V Česku byl ještě předloni průměrný věk 42,3 roku vyšší než na Slovensku.

Bratislava, Slovensko (centrum)
doporučujeme

Průměrný věk obyvatel na Slovensku loni dosahoval 41,06 roku a v posledních letech se zvyšuje. Ještě před deseti lety byl tamní průměrný věk pod hranicí 39 let.

Zmíněný vývoj souvisí hlavně s tím, že důchodového věku postupně dosahují početné populační ročníky poválečného "babyboomu" a že dříve v zemi výrazně klesla porodnost. Podle dřívějších odhadů by se Slovensko mělo postupně zařadit v EU mezi státy s nejstarší populací.

Na Slovensku stoupá podíl seniorů, loni byl každý šestý obyvatel země starší 65 let. Pokles populace v produktivním věku pokračoval, zvýšil se ovšem počet dětí do 14 let.

Loni mělo Slovensko téměř 5,46 milionu obyvatel, tedy nejvíce od vzniku státu v roce 1993. Přirozený přírůstek obyvatelstva, což je rozdíl mezi počtem narozených a počtem zemřelých, dosáhl 3820 lidí. Oproti roku 2018 to znamená nárůst o 14 procent. Prostřednictvím zahraniční migrace země získala 3632 obyvatel, tedy o osm procent méně než předloni.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Autoritářská symbióza? Prestižní deník kritizuje polskou církev a vládu

04.12.2020 00:01 NÁZOR – Během pěti let, kdy je v Polsku u moci strana Právo a spravedlnost (PiS), se linie mezi…

Fake news ohrožují demokracii. EU bude efektivněji postihovat šíření…

03.12.2020 22:02 Aktualizováno Evropská unie bude účinněji postihovat záměrné šíření dezinformací, které může ohrožovat fungování…

Řecko a EU se dohodly na vybudování nového tábora na Lesbu

03.12.2020 21:49 Řecko a Evropská komise budou spolupracovat při budování nového centra pro uprchlíky na ostrově…

Očkování proti koronaviru bude ve Francii zdarma pro všechny

03.12.2020 20:22 Očkování proti koronaviru bude ve Francii zdarma pro všechny, začít by mělo v řádu týdnů. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama