Slovensko uvolnilo omezení, část firem ale činnost neobnovila

Na Slovensku i po dnešním zrušení dalších karanténních omezení v souvislosti s koronavirem zůstala řada provozů ještě uzavřena. Podnikatelé tento krok předem zdůvodnili tím, že potřebují delší dobu na přípravu opětovného obnovení své činnosti a že stát včas nezveřejnil příslušné nařízení.

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Po zhruba dva a půl měsících mohou znovu otevřít například wellness centra, koupaliště, dále všechna vnitřní sportoviště a pro všechny klienty také lázně. Mírnější hygienické podmínky platí pro provoz restaurací i pro prodejny. Zmíněné uvolnění sice oznámil premiér Igor Matovič v pondělí, hygienici ale příslušné nařízení vydali až v úterý vpodvečer. Podobně úřady postupovaly i při předchozích etapách odbourávání karanténních opatření, která země zavedla v zájmu zpomalení šíření nemoci covid-19.

Brány zatím neotevřeli například provozovatelé velkých akvaparků či koupališť. Podle šéfa svazu cestovního ruchu Slovenska Marka Harbuľáka během jednoho dne nelze vzhledem k předepsanému postupu připravit k otevření bazén v hotelu, natož pak akvapark nebo větší koupaliště.

Slovensko již šest týdnů zaznamenává nízký počet nových případů nákazy koronavirem, v tomto období až na výjimky denně přibyl jen jednociferný počet pacientů a v některých dnech testy neodhalily žádného infikovaného. Země s 5,5 miliony obyvatel potvrdila celkově 1525 nakažených, z nichž se 90 procent již vyléčilo a 28 lidí zemřelo.

Navzdory nízkému počtu infikovaných na Slovensku stále platí nouzový stav, který země kvůli pandemii koronaviru vyhlásila pro sektor zdravotnictví a sociálních služeb a během kterého také trvá zákaz shromažďovaní. Nouzový stav, jenž může podle příslušného zákona platit nejdéle 90 dnů, tak skončí nejpozději příští týden. Ústřední krizový štáb na svém jednání v úterý rozhodnutí ohledně nouzového stavu odložil na svou další schůzi.

Slovenský premiér Igor Matovič, který je zastáncem spíše pomalejšího uvolňování karanténních omezení, se dříve zmiňoval o možnosti opětovného zavedení nouzového stavu krátce po jeho skončení nebo jeho vyhlášení na podzim v případě druhé vlny koronaviru. Ke zrušení nouzového stavu vybídl Matoviče jeho předchůdce v úřadu Peter Pellegrini, který připomenul nízký počet nových případů nákazy. Během nouzového stavu může vláda například omezit základní práva a svobody; tuto možnost kabinet využil například v dubnu, kdy na období velikonočních svátků až na výjimky prakticky zakázal cestování mezi okresy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polský prezident chce ústavně zakázat adopcí dětí homosexuály

05.07.2020 09:47 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda chce, aby v ústavě jeho země byl zakotven zákaz adopcí…

Chorvaté dnes předčasně volí nový parlament

05.07.2020 09:37 Chorvaté dnes budou ve stínu koronavirové krize rozhodovat o novém složení parlamentu. Podle…

Na lodi se 180 uprchlíky panuje napětí, několik z nich se pokusilo o…

04.07.2020 22:00 Aktualizováno Šest ze 180 uprchlíků na záchranné lodi Ocean Viking se pokusilo o sebevraždu. Na plavidle, jemuž…

Tygřice v curyšské zoo zabila ošetřovatelku

04.07.2020 21:54 Tygřice v curyšské zoologické zahradě dnes zabila jednu z ošetřovatelek. Informovala o tom zoo.

Související:

Právě se děje

Další zprávy