Slovensko už naočkovalo dvě procenta populace, chybí vakcíny

Za měsíc od zahájení očkování proti nemoci covid-19 na Slovensku podali zdravotníci vakcínu přibližně dvěma procentům obyvatel. Země postupně rozšiřuje skupiny lidí, kteří se mohou přihlásit na očkování. Politici ale upozornili, že tempo celé akce bude záviset na množství potřebné očkovací látky. Z dostupných informací vyplývá, že krácení dodávek od firem Pfizer a BioNTech se nevyhnulo ani Slovensku.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Očkování proti covidu-19 zahájila Bratislava 26. prosince, tedy o den dříve než většina členských zemí EU. Do středy tohoto týdne byla první dávka vakcíny na Slovensku, které má téměř 5,5 milionu obyvatel, podána 115.399 osobám. To představuje 2,1 procenta populace.

Z dodaných vakcín Slovensko podle tisku také vytváří rezervu pro lidi, kteří již dostali první dávku. Po dřívější změně očkovacího plánu by druhá dávka v zemi měla být aplikována po uplynutí čtyř místo dříve stanovených tří týdnů od dávky první. Oběma dávkami bylo na Slovensku dosud proočkováno téměř 5500 lidí.

V první fázi Slovensko očkovalo zejména zdravotníky. Pozornost ale vyvolal případ jednatřicetileté bývalé tenistky Dominiky Cibulkové, která byla spolu se svým manželem očkována přednostně mimo pořadí. Parlament v reakci změnil zákon a zdravotnickým zařízením bude hrozit pokuta do 10.000 eur (260.000 korun), pokud při očkování proti covidu-19 upřednostní zájemce mimo schválený harmonogram.

Národní plán předpokládá očkování v 11 fázích, nyní se země nachází ve třetí. Po zdravotnicích a obyvatelích starších 85 let se od toho týdne mohou na očkování registrovat i lidé, kteří dosáhli věku alespoň 75 let. Začátek registrace této skupiny obyvatel ale provázelo přetížení telefonického centra, při objednávání přes internet byly zase v některých očkovacích centrech vyčleněné termíny už rezervovány. Ministerstvo zdravotnictví slíbilo nápravu.

Očkovací plán Slovenska předpokládá, že po seniorech budou očkováni například vážně nemocní. Mladší obyvatelé by měli přijít na řadu později, patrně až v létě. Premiér Igor Matovič i ministr zdravotnictví Marek Krajčí dříve uvedli, že tempo očkování bude záviset na dodávkách vakcín. Urychlit by ho mohlo schválení vakcíny od firmy AstraZeneca, která už se ale dostala do sporu s EU ohledně objemu dodávek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matovičova vláda čelí zatím největší krizi, i kvůli ruské vakcíně

03.03.2021 12:33 Slovenská vládní koalice čelí rok od parlamentních voleb největší krizi. Šéf menší koaliční strany…

Orbánův Fidesz opustil poslanecký klub Evropské lidové strany

03.03.2021 12:04 Europoslanci strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána dnes opustili poslanecký klub…

Německo bude zřejmě rozvolňovat velkoryseji, než se čekalo

03.03.2021 11:53 Německo bude zřejmě v rozvolňování karanténních opatření proti koronaviru postupovat velkoryseji,…

Slovensko zavádí nejpřísnější omezení. Vrací kontroly na hranice, zakazuje…

03.03.2021 11:47 Na Slovensku dnes začala platit dosud nejpřísnější omezení od propuknutí koronavirové nákazy. Večer…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama