Slovensko v pondělí rozhodne o možném zařazení Česka mezi rizikové země

Slovensko bude kvůli šíření koronaviru v pondělí rozhodovat o zařazení Česka mezi rizikové země a o uzavření hranic s Ukrajinou. Vyplývá to z prohlášení slovenského ministra zdravotnictví Marka Krajčího po dnešním jednání pandemické komise vlády. Zmíněné návrhy projedná ústřední krizový štáb. Zařazení mezi rizikové státy by patrně znamenalo omezení při cestování.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Bratislava také ohlásila další opatření v zájmu zpomalení šíření koronaviru na Slovensku, které ve čtvrtek zaznamenalo druhý nejvyšší přírůstek počtu infikovaných od propuknutí pandemie nemoci covid-19.

"Na konziliu jsme jako odborníci jednoznačně konstatovali, že Česká republika v plném rozsahu splňuje kritéria červené, tedy rizikové země. Rakousko se rovněž dostává do červené zóny," uvedl Krajčí. Dodal, že výhodou Rakouska oproti Česku je skutečnost, že z jeho rizikových regionů ohledně koronaviru je blízko hranic se Slovenskem pouze Vídeň.

Krajčí řekl, že situace v Česku je vážná a není velká naděje rychle zvládnout nástup infekce, který označil za hrozivý. Česko ve čtvrtek zaznamenalo rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem.

Česko a Rakousko se v současnosti nacházejí na slovenském seznamu méně rizikových zemí, který čítá necelé tři desítky států. Pokud lidé přijíždějí na Slovensko z jiných zemí, musejí nastoupit do karantény a podstoupit test na koronavirus. Příslušné nařízení slovenských hygieniků ale obsahuje výjimky ze zmíněných povinností pro různé skupin cestujících a zaměstnanců.

"Chtěl bych požádat všechny občany Slovenska, aby necestovali. Vstoupit do každé naší sousední země s výjimkou Polska přináší občanům Slovenska zvýšené riziko. Jet například do Česka nebo do Prahy je velmi nebezpečné, hrozí vysoké riziko nákazy," řekl slovenský ministr zdravotnictví. Dodal, že ze sousedních zemí Slovenska se koronavirová situace zlepšila jen v Polsku.

Pandemická komise vlády navrhla další omezení v zájmu zpomalení šíření koronaviru. Opatření se patrně dotknou hromadných akcí včetně zákazu jejich konání v hotelech, restauracích a podobných zařízení, s výjimkou svateb a karů. Podle Krajčího by to také znamenalo uzavření diskoték a klubů. Prodlouženo bude nošení roušek na školách.

Slovenský ministr zdravotnictví řekl, že druhou vlnu pandemie na Slovensku spouštějí zejména sociální kontakty mladých lidí na různých akcích s větším počtem lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O rezignaci Vojtěcha se píše v zahraničí: Politické zemětřesení, Babiš…

21.09.2020 13:35 Aktualizováno Rekordní přírůstky počtu případů koronaviru v Česku i neshody s premiérem Andrejem Babišem vedly…

Teror v Burgasu: Pomocníci útočníka dostali doživotí, Interpol po nich…

21.09.2020 13:03 Doživotní trest bez možnosti předčasného propuštění uložil dnes zvláštní trestní soud v Sofii dvěma…

Německý ministr financí nevidí důvod sankcí USA pro Nord Stream 2

21.09.2020 12:49 Budování plynovodu Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem je soukromou investicí, která energetickou…

Sankce EU vůči běloruskému režimu stále závisí na souhlasu Kypru

21.09.2020 11:54 Kypr je jako poslední stát Evropské unie připraven kývnout na sankce vůči činitelům běloruského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama