Slovensko zahájilo sčítání lidu, poprvé probíhá elektronicky

Na Slovensku dnes začalo sčítání lidu, které poprvé proběhne plně elektronicky. Na rozdíl od minulosti dotazník obsahuje méně otázek, další údaje úřady zjišťují z jiných registrů. Dopoledne se do sčítání zapojila prezidentka Zuzana Čaputová a obyvatele země vybídla k účasti na projektu.

Bratislava, ilustrační fotografie
doporučujeme

Lidem, kteří z různých důvodů nemohou použít elektronickou formu sčítání, pomohou sčítacích komisařů. Tato fáze kvůli pandemii potrvá déle, než se původně plánováno.

Formulář obsahuje 14 otázek, například o pobytu, rodinném stavu, vzdělání, národnosti a náboženském vyznání. Lidé mohou zadat až dvě národnosti, což krátce před startem sčítání vyvolalo debatu a návrh k přehodnocení takového postupu; statistici nakonec možnost dvojí národnosti ponechali.

Do sčítání by se měli zapojit lidé s trvalým, přechodným a obdobným pobytem v zemi, tedy i cizinci s bydlištěm na Slovensku. Rozhodující je stav k 1. lednu letošního roku. Získané údaje budou důležité také pro přerozdělování takzvaných podílových daní mezi samosprávu, mohou ovlivnit rovněž dotace pro církve a používání jazyků národnostních menšin v úředním styku.

"Sčítání obyvatel má konkrétní dopady na náš život. Trvá to krátce, možná do pěti minut. Bylo to rychlé a jednoduché," řekla Čaputová, které vyplnění formuláře před novináři krátce zkomplikovaly problémy s připojením k internetu.

Sčítání lidu se koná jednou za deset let, letos na Slovensku jeho hlavní fáze potrvá do konce března. Účast je povinná, podle statistického úřadu jeho zájmem ale není ukládat pokuty těm, kteří se nezapojí.

"Svůj klik budeme realizovat bezpečně doma, byť na pozadí pandemie. Elektronické sčítání lidu je maximálně bezpečné, v bezpečí jsou i osobní údaje," řekl šéf statistického úřadu Alexander Ballek. Při jednom ze způsobů přihlášení do systému sčítání lidu musí obyvatel zadat rodné číslo a jméno; rodné číslo podle statistiků umožňuje získat další data z jiných zdrojů.

První obyvatelé vyplnili formulář už krátce po půlnoci. Před polednem slovenský statistický úřad ohlásil, že v pětimilionové zemi se sčítání zúčastnilo již přes 100.000 lidí.

Základní údaje ze sčítání by měly být k dispozici na začátku příštího roku, tedy později oproti původním plánům. Podle statistického úřadu důvodem je posunutí služby asistovaného sčítání za pomoci komisařů na období od dubna do konce října, a to kvůli covidu-19. Očekává se, že asistovaného sčítání využijí hlavně důchodci, zdravotně postižení a osoby s nedostatečnými digitálními zručnostmi.

V Česku se on-line fáze sčítání lidu uskuteční od 27. března do 11. května. V dubnu a květnu by pak měli do terénu vyrazit sčítací komisaři.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Itálie zpřísnila protipandemická opatření v čtvrtině regionů

27.02.2021 19:12 Italská vláda dnes zpřísnila protipandemická opatření v pěti z dvaceti regionů. Po varování…

Německo prodlouží zákaz cestování z Česka o několik týdnů

27.02.2021 14:19 Německá vláda chce prodloužit zákaz cestování z oblastí silně zasažených nakažlivějšími mutacemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama