Slovensko zavádí nejpřísnější omezení. Vrací kontroly na hranice, zakazuje vycházení

Na Slovensku dnes začala platit dosud nejpřísnější omezení od propuknutí koronavirové nákazy. Večer a částečně v noci není až na výjimky povoleno vycházení, v platnosti zůstaly další restrikce volného pohybu a jiná karanténní opatření.

Proticovidová opatření na Slovensku
doporučujeme

Policie ohlásila nepřetržité kontroly osobních vozidel na velkých hraničních přechodech se sousedními zeměmi, některé menší přechody zůstávají uzavřené. Slovensko čelí silné druhé vlně epidemie, během které se nemocnice dostaly na hranici svých kapacit a země v přepočtu na obyvatele zaznamenala největší přírůstky úmrtí na covid-19 na světě.

Nově od 20:00 do 1:00 následujícího dne platí na Slovensku zákaz vycházení. Výjimka se vztahuje například na cestu do a ze zaměstnání či k lékaři. Do práce by nadále měli jezdit jen ti zaměstnanci, kteří nemohou pracovat z domova, při přesunech potřebují potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus.

Až na výjimky lidé mohou do přírody znovu jen v rámci okresu, kde bydlí. V nejpostiženějších regionech k tomu potřebují test na koronavirus, pokud nebyli očkováni proti covidu-19. Nouzový stav, který umožnil zavedení zmíněných opatření, platí na Slovensku prozatím do 19. března. Omezení ale stejně jako dříve, kdy zákon neumožňoval zavést nepřetržitý zákaz vycházení, neplatí mezi 1:00 a 5:00.

Na Slovensku zůstává z rozhodnutí hlavního hygienika uzavřena řada prodejen a provozů služeb. Od příštího týdne budou školky a první stupeň základních škol otevřeny už jen pro děti zaměstnanců, kteří nemohou pracovat z domova. Zároveň by v obchodech a hromadné dopravě mělo být povinné nošení respirátorů.

Slovenská policie ohlásila další zintenzivnění kontrol dodržování nařízení a rovněž osobní dopravy na hraničních přechodech se sousedními zeměmi. Cestující ze zahraničí zpravidla musejí nastoupit po příjezdu na Slovensko do karantény. Toto opatření se nevztahuje kromě jiných na řidiče v nákladní dopravě či na obyvatele příhraničních oblastí, kteří dojíždějí za prací na Slovensko nebo do okolních zemí.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic začátkem týdne zpřísnilo omezení také Česko. Lidé musejí zůstávat ve svém okresu, platí ale výjimky pro cesty do práce, k lékaři nebo na úřad. Zavřely se školky a zbývající otevřené školy a také další obchody a provozovny služeb. V hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech musí lidé povinně nosit respirátory, případně nanoroušky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO zahájí odchod z Afghánistánu v květnu, potrvá několik měsíců

14.04.2021 21:46 Jednotky Severoatlantické aliance zahájí postupný odchod z Afghánistánu 1. května, Spojené státy…

Belgie chce rozvolnit na začátku května, Francie hlásí přes 43.000 nákaz

14.04.2021 20:57 Belgie plánuje na začátku května po šestiměsíční přestávce kvůli koronaviru znovu otevřít venkovní…

Orbán: Zahrádky v restauracích se otevřou, když bude očkováno 3,5 milionu…

14.04.2021 19:33 Maďarsko uvolní další opatření proti šíření koronaviru, jakmile bude naočkováno proti covidu 3,5…

V EU jsou na tom v očkování proti covidu nejlépe Malta a Maďarsko

14.04.2021 16:30 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bylo v EU podáno již 100 milionů dávek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama