Slovensko zkouší u žáků nový typ testů na koronavirus

Slovensko zkouší testování starších žáků na koronavirus prostřednictvím takzvaných kloktacích PCR testů. Zavedlo je s cílem dostat do škol více žáků, kteří například nemohli nebo nechtěli podstoupit obvyklý antigenní test. Ministerstvo školství dnes oznámilo, že zájem o využití tohoto druhu testů stoupá.

Testování na přítomnost koronaviru
doporučujeme

Zatímco při běžném antigenním testu provádí zdravotník výtěr z nosu, u kloktacího testu stačí odebrat vzorek formou výplachu ústní dutiny i bez přítomnosti zdravotnického personálu. Vzorky jsou pak analyzovány v laboratoři.

"Těší mě, že zájem o kloktací testy roste, máme je vyzkoušené a ověřené v praxi. Naším společným přáním je umožnit co nejvíce žákům řádnou výuku v bezpečném prostředí," řekl slovenský ministr školství Branislav Gröhling.

Během druhého týdne pilotního testování podstoupilo tento test přes 500 žáků, jen u dvou z nich analýza potvrdila infekci koronavirem. V příštím týdnu by se do toho způsobu testování mělo zapojit více než 2200 dětí, což je v pětimilionové zemi stále jen zlomek z celkového počtu žáků.

Na Slovensku je kloktací test určen hlavně pro děti na druhém stupni základních škol. U nich je povolena prezenční výuka v menších skupinách pro případ, že se nemohou vzdělávat distančně. V takovém případě ale musí žák absolvovat test na koronavirus. Ten není povinný pro žáky prvního stupně základních škol a děti v mateřských školách, test by ale měli mít jejich rodiče. Většina žáků středních škol a také studenti vysokých škol na Slovensku pokračují v distanční formě výuky.

V Česku jsou školy v souvislosti s koronavirovou nákazou zavřené, ministerstvo školství má ale plán testování žáků. Ministr školství Robert Plaga dříve v tomto týdnu řekl, že by chtěl, aby se při testování ve školách používaly vedle antigenních také spolehlivější testy PCR. Vláda rozhodla o pořízení pěti milionů sad antigenních testů pro potřeby škol.

Kloktací testy ÚMTM využije Slovensko pro pilotní testování žáků

Takzvané kloktací testy Gargtest, které vyvinuli vědci z olomouckého Ústavu molekulární a translační medicíny využije Slovensko v pilotní studii testování žáků na covid-19. Olomoučtí odborníci vyvinuli k testům i podrobný systém ke zpracování elektronických žádanek, sdělil dnes ČTK zástupce ústavu Peter Vanek. Kloktací testy použil v pilotním testování 600 maturantů i Olomoucký kraj. Pravidelné testování bude podmínkou i pro návrat žáků v ČR, zatím se rozhodlo o nákupu 7,6 milionů antigenních testů.

České kloktací odběrové soupravy Gargtest vyvinuté v ÚMTM chtějí použít na Slovensku vybrané laboratoře pro PCR vyšetření po samoodběru vzorku kloktáním. "Testování velkého počtu lidí se neobejde bez elektronického zpracování informací o testovaných. Právě proto jsme k soupravě Gargtest vyvinuli i důmyslný systém ke zpracování elektronických žádanek, který je kompatibilní s jinými laboratorními systémy a je schopný přijímat a odesílat informace do laboratoří," uvedl ředitel ústavu Marián Hajdúch.

Gargtest je samoodběrová souprava k odběru vzorků a následně použitelná pro další laboratorní zpracování. Nový způsob odběru vzorků na vyšetření covidu-19 představili odborníci v tuzemsku poprvé loni v listopadu.

Vyzkoušeli si ho již členové České filharmonie a herci divadla Bez Zábradlí. Tento způsob využil v únoru pro pilotní testování 600 maturantů i Olomoucký kraj a na konci února předškoláci a školáci prvního stupně v Praze. Vyšetření je založeno na principu kloktání v ústní dutině, což znamená odstranění nepříjemného odběru z nosohltanu stěrovou tyčinkou, což kladně ohodnotili ve srovnání s antigenním testy při testování rodiče a školáci z Prahy 6.

S testováním žáků po návratu do škol se počítá i v Česku, vláda rozhodla, že stát pro školy a veřejný sektor pořídí 7,65 milionu antigenních testů. Školský výbor žádá, aby ministerstvo do konce měsíce účinnost antigenního testování ověřilo ve školách, které jsou v provozu pro děti zdravotníků a záchranářů. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) by chtěl, aby se při testování ve školách používaly vedle antigenních i testy PCR. Měly by se mezi testovací metody u školáků zařadit. Antigenní testy jsou levnější a jejich výsledek je rychle k dispozici. Jsou ale méně spolehlivé. Přesnější PCR testy jsou dražší, jejich zpracování je náročnější a trvá déle.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 15:25 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Německá vláda souhlasí se závaznou protikoronavirovou brzdou

13.04.2021 15:08 Aktualizováno Německá vláda se dnes dohodla na úpravě zákona o potírání infekčních chorob, která kancléřce Angele…

Europoslanci chtějí do covidových pasů bezplatné testování

13.04.2021 15:03 Takzvané covidové pasy, které mají od léta usnadnit lidem cestování v době pandemie, musí vyloučit…

Německo ukončí stálé kontroly na hranicích s Českem

13.04.2021 14:33 Aktualizováno Německo ve středu ukončí stálé hraniční kontroly s Českou republikou, které zavedlo 14. února kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama