Slovensko zmírnilo omezení pro očkované, lidé toho okamžitě využili

U vstupu do prodejen s oblečením a jiných provozů ve velkém nákupním centru Avion na okraji Bratislavy se dnes dopoledne na krátkou dobu shromažďovali zákazníci a ve svých mobilních telefonech hledali covidový certifikát. Tím se pak prokázali prodavačce nebo pracovníkovi ostrahy. Po dvou týdnech celostátní uzávěry v zemi mohou mít znovu otevřeno všechny obchody v zemi; do řady z nich je ale vstup povolen pouze lidem, kteří mají potvrzení o očkování proti covidu-19 nebo o prodělání tohoto onemocnění. Odborníci označili uvolnění omezení za příliš výrazné.

Proticovidová opatření na Slovensku

Slovensko na konci listopadu v reakci na přetížené nemocnice kvůli hospitalizacím covidových pacientů vyhlásilo nouzový stav a omezilo volný pohyb obyvatel. V praxi se toto opatření projevilo například v přerušení činnosti různých prodejen, ubytovacích zařízení, restaurací a provozů s volnočasovými aktivitami. Nyní úřady restrikce zmírnily pro lidi naočkované proti covidu-19 nebo ty, kdo v posledních 180 dnech tuto nemoc prodělali.

"Kontrolujeme covidové pasy, jak je nařízeno. Zároveň dohlížíme, abychom dodržovali maximální povolený počet zákazníků v prodejně," řekla ČTK jedna z prodavaček. Zákazníky stíhala kontrolovat téměř průběžně. Výraznější nápor kupujících očekává už o nadcházejícím víkendu, a to kvůli blížícím se vánočním svátkům.

Podle zjištění ČTK někteří pracovníci prodejen používali při kontrole zákazníků čtečku na kontrolu covidových certifikátů, v jiných provozech stačilo pouze ukázat takzvaný covidový pas a například u vstupu do prodejny elektroniky žádná kontrola nebyla.

Už před polednem řidiči na vnějším parkovišti u Avionu jen stěží našli volné parkovací místo. Část z nich se pak u gastronomických provozů postavila do fronty, aby vyzvedla objednané jídlo. Restaurace a podobné podniky v zemi mohou jídlo a nápoje nadále pouze rozvážet zákazníkům nebo vydávat zabalené ke konzumaci mimo svých prostor.

Do vybraných obchodů a provozů služeb k zajištění základních životních potřeb, jako jsou například prodejny s potravinami, dále drogerie, lékárny, pobočky bank či pošty, se nadále dostanou všichni zájemci. Podle vyhlášky hlavního hygienika ve všech provozech v sektoru maloobchodu či služeb platí omezení počtu zákazníků; na každou osobu musí připadnout alespoň 25 metrů čtverečních prodejní plochy.

K uvolnění epidemických restrikcí pro očkované došlo navzdory tomu, že počty covidových pacientů v nemocnicích jsou mírně vyšší než v době vyhlášení nouzového stavu. V posledních několika dnech hospitalizací ale mírně ubylo.

Schválenou podobu uvolnění omezení kritizovalo vládní konzilium odborníků. Za nešťastné podle slovenských médií označilo předčasné otevření obchodů a služeb. Ministerstvo zdravotnictví původně navrhovalo, aby všechny prodejny mohli ve zmíněném režimu otevřít až od 17. prosince. Značné zmírnění omezení v době nízké naočkovanosti obyvatel Slovenska proti covidu-19 může podle konzilia představovat příliš velké riziko.

Mírnější restrikce pro očkované nebo lidi po prodělání covid-19 Bratislava zavedla už v listopadu v zájmu motivovat obyvatele k očkování, ve kterém Slovensko výrazně zaostává za průměrem EU. Tento balík opatření ovšem platil jen tři dny, a to do začátku celostátní uzávěry.

Záchranáři zasahovali u hromadné nehody na D5, srazilo se 36 vozidel

20.01.2022 20:25 Na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku havarovalo dnes před polednem 20 osobních a 16 nákladních aut.…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

Rakušan: STAN situaci ohledně Farského stáže podcenil, je to bolestná…

20.01.2022 11:55 Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan přiznal, že hnutí situaci ohledně stáže svého…

Počasí: Chodcům i řidičům způsobí komplikace hned dva nebezpečné jevy

21.01.2022 06:30 Rovnou před dvěma potenciálně nebezpečnými jevy varují pro dnešní den meteorologové z Českého…

Dálnici D1 uzavřela v noci ve směru na Prahu nehoda, vozovka je zledovatělá

21.01.2022 07:58 Dálnici D1 uzavřela v noci ve směru na Prahu nehoda dvou nákladních vozidel na 51. kilometru, na…

V Německu přibylo rekordních 140.160 nově nakažených

21.01.2022 08:36 V Německu se za poslední den potvrdilo 140.160 nákaz koronavirem, je to nejvíce za 24 hodin v této…

ROZHOVOR: 25 let od česko-německé deklarace. Otevírat Pandořinu skříňku…

21.01.2022 00:01 Česko-německou deklaraci o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji z roku 1997 lze vnímat…

Michaláková neuspěla u soudu ve Štrasburku v případu odebraných dětí

20.01.2022 22:02 Aktualizováno Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

Francie od února zmírní protikoronavirová opatření, ne však pro neočkované

20.01.2022 21:14 Francie v únoru začne postupně uvolňovat protikoronavirová opatření, protože epidemická situace v…

V Německu přibylo přes 130.000 nakažených

20.01.2022 20:50 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo 133.536 nových případů koronavirové infekce, což je dosavadní…

Povinné očkování v Rakousku schválil i tamní parlament

20.01.2022 20:42 Aktualizováno Poslanci rakouské Národní rady dnes velkou většinou schválili všeobecnou povinnost očkování proti…

EK vyzvala Polsko, aby zaplatilo pokutu za činnost orgánu trestajícího…

20.01.2022 17:10 Aktualizováno Evropská komise vyzvala Polsko, aby zaplatilo pokutu za to, že přes rozhodnutí unijního soudu…

Nevládní lodě zachránily ve Středozemním moři přes 400 migrantů

20.01.2022 16:22 Lodě nevládních organizací v posledních dvou dnech zachránily ve Středozemním moři mezi Libyí,…

Rakouské omezování přídavků na děti dle soudu EU porušuje unijní právo

20.01.2022 16:12 Aktualizováno Rakouské omezování výše přídavků na děti žijící v cizině, které se týká mimo jiné tisíců Čechů,…

EU je připravena na ruskou agresi reagovat masivními sankcemi, řekla von…

20.01.2022 12:13 Evropská unie je připravena tvrdě reagovat na případný ruský útok proti Ukrajině. Prohlásila to…

Související:

Právě se děje

reklama