Slovensko zpřísňuje opatření: Ve školách povinné roušky, zákaz akcí nad tisíc lidí

Starší žáci slovenských škol budou muset od zářijového návratu do lavic nosit roušky. Slovensko také zakáže hromadné akce nad 1000 lidí ve vnějších a nad 500 lidí ve vnitřních prostorách. Rozhodl o tom ve čtvrtek večer vládní tým odborníků, a to v reakci na aktuální nárůst počtu nových případů koronavirové nákazy.

Podle slovenských médií přibylo za uplynulý den 62 nově nakažených covidem-19, celkem jich země eviduje 2801.

Slovenské děti se v souladu s dřívějšími plány vrátí od září k povinné školní docházce. Děti od pátých tříd však budou muset nosit po celou dobu ve škole roušku, a to nejméně první dva týdny výuky. Rodiče všech žáků budou zase povinně podepisovat čestné prohlášení, že jejich potomci netrpí příznaky nemoci či zda byli v posledních dvou týdnech v zahraničí.

Ministr zdravotnictví Marek Krajčí přitom původně počítal s tím, že při návratu ze zahraničí budou muset děti automaticky do dvoutýdenní karantény.

"Povinnou 14denní karanténu jsme vynechali," řekla podle listu SME po čtvrtečním zasedání konsilia odborníků hlavní školská expertka ministerstva zdravotnictví Elena Prokopová. Místo izolace budou rodiče po návratu ze zahraničí sledovat stav dítěte a v případě příznaků nemoci s ním ihned půjdou k lékaři.

Nejméně po celé září budou zakázány akce nad 1000 lidí včetně, což znamená mimo kulturních festivalů omezení například pro účast diváků v hledištích sportovních utkání. Na polovinu kapacity bude omezen provoz koupališť a akvaparků. Ve vnitřních prostorách budou zakázány akce nad 500 lidí.

Hlavní hygienik Ján Mikas podle listu SME prohlásil, že by mohla být zavedena povinnost pro zaměstnavatele, aby do svých podniků pouštěli jen lidi, kteří se po návratu z rizikových zemí prokážou negativním testem na koronavirus. Za zdravotně nebezpečné považuje v současnosti Bratislava například Španělsko, Belgii nebo část Británie, Francie, Chorvatska nebo Polska. Na seznam rizikových regionů patří i Praha.

Počet případů nákazy na Slovensku roste od června v souvislosti s uvolněním protikoronavirových opatření. V srpnu přibývá průměrně kolem šesti desítek nových nakažených denně. Z celkových 2801 zjištěných případů se už 1944 lidí vyléčilo, 31 jich s nemocí covid-19 zemřelo. Země tak stále patří v rámci Evropské unie k těm nejméně zasaženým.

Související

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

Více souvisejících

Slovensko Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 28 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

Rusko a Ukrajina si vymění 48 vysídlených děti

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně 48 dětí vysídlených v důsledku ruské invaze. Ve středu to v katarské Dauhá oznámila ruská komisařka pro práva dětí Marija Lvovová-Belovová.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy