Slovensko zpřísňuje. Uzavře většinu prodejen, omezení se dotknou i hotelů

Slovensko kvůli šíření koronaviru od 21. prosince na nejméně tři týdny uzavře většinu prodejen. Již od tohoto pátku nebudou moci restaurace podávat jídlo ani na terasách, od pondělí pak klienti hotelů a návštěvníci lyžařských středisek budou muset mít negativní výsledek testu na koronavirus. Na konci prosince by větší podniky měly začít s pravidelným testováním svých zaměstnanců.

Slovensko, ilustrační foto
doporučujeme

Oznámili to dnes představitelé slovenské vlády a hlavní hygienik. Otevřené budou moci zůstat prodejny nabízející zboží k zajištění základních životních potřeb.

Podobné opatření v zemi pod Tatrami platilo již během první vlny koronavirové krize letos na jaře. Podle premiéra Igora Matoviče by se nynější omezení po třech týdnech mohla postupně odbourávat v těch regionech, kde to epidemická situace dovolí.

Na rozdíl od velikonočních svátků slovenské úřady nehodlají během Vánoc omezovat cestování obyvatel.

Školní vánoční prázdniny začnou již 21. prosince. V současnosti se většina žáků učí distanční formou, otevřené jsou jen mateřské školy a základní školy pro žáky prvního stupně.

Klienti hotelů a lyžařských středisek se budou muset prokázat negativním testem na koronavirus starým maximálně 72 hodin. Test na koronavirus již delší dobu musejí mít také čeští turisté, kteří by chtěli na dovolenou na Slovensko.

"Situace na Slovensku se v uplynulých dnech epidemicky zhoršila a bude se zhoršovat i v dalších dnech. V nemocnicích přibývají noví pacienti s onemocněním covid-19 a trend není příznivý. Musíme udělat všechno pro to, abychom to zvládli, aby nám nezkolaboval zdravotnický systém," řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

V úterý laboratoře na Slovensku potvrdily 2564 nakažených, což je nejvyšší počet od 11. listopadu. Dalších přes 3000 infikovaných v úterý odhalily antigenní testy, kterými se mohou bezplatně nechat otestovat lidé i na mobilních odběrových místech po celé zemi.

Slovensko již v současnosti uplatňuje několika karanténních opatření. Restaurace nesmějí obsluhovat klienty ve svých vnitřních prostorech; toto nařízení se část podnikatelů rozhodla v úterý porušit. Prodej přes okénko je povolen. Zakázáno je nadále až na výjimky konání hromadných akcí a některé provozy včetně wellness center nesmějí poskytovat služby.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo roste. Japonsko zažilo růst počtu sebevražd

19.01.2021 13:06 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Boeing 737 MAX se příští týden může vrátit na oblohu

19.01.2021 12:48 Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na…

Europoslanci vyzvali EK, aby zveřejnila smlouvy s výrobci vakcín

19.01.2021 12:25 Evropská komise musí zveřejnit smlouvy s výrobci vakcín a snažit se předejít hrozícím prodlevám v…

Německá policie provedla velkou razii proti převaděčům

19.01.2021 11:08 Na 400 policistů ve čtyřech německých spolkových zemích dnes provedlo razie proti mezinárodní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama