Slovensko zpřísňuje zákaz vycházení, omezilo i pobyty v přírodě

Slovenská vláda dnes zpřísnila zákaz vycházení, který dříve zavedla ve snaze omezit šíření nového koronaviru. Stávající omezení volného pohybu se bude vztahovat i na pobyt v přírodě nebo na vykonávání individuálního sportu na veřejnosti. Novinářům to řekl ministr financí a zastupující ministr zdravotnictví Eduard Heger.

Slovensko, ilustrační foto
doporučujeme

Epidemická situace v zemi se sice zlepšuje, podle úřadů ale vysoký počet hospitalizovaných v souvislosti s covidem-19 brání zemi uvolňovat karanténní omezení.

Pobyt v přírodě nebo individuální sport venku už nebude povolen večer po 20:00 a částečně v noci, kdy v zemi obecně platí zákaz vycházení. Na zmíněné aktivity se dosud vztahovala výjimka. Nově také nebude možné cestovat na rekreaci do zahraničí ani v době mezi 01:00 až 05:00, kdy země zákaz vycházení neuplatňuje.

Výrazně omezit volný pohyb lidí na Slovensku umožnilo vládě zavedení nouzového stavu, který v zemi platí od loňského října a který kabinet naposledy prodloužil do 28. dubna.

Zmíněné prodloužení stavu nouze už napadla u ústavního soudu opozice. Generální prokurátor pak navrhl ústavním soudcům, aby zrušili rozhodnutí vlády o zákazu vycházení.

"Věřím, že všechno děláme v souladu se zákonem. Jakékoliv uvolnění se zrušením nouzového stavu by mohlo způsobit enormní mobilitu. Enormní mobilita enormně zvyšuje nákazu obyvatel," řekl Heger.

Na Slovensku se snižuje počet nových potvrzených případů infekce a v nemocnicích v porovnání s dosavadním maximum ze začátku března ubylo pacientů s covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění. Počet zmíněné skupiny hospitalizovaných ale neklesl pod hranici 3000 osob, což je podle protiepidemického systému hlavní podmínkou k uvolňování stávajících koronavirových omezení. Mezi ně patří také uzavření řady prodejen, provozů služeb nebo části škol.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá vláda souhlasí se závaznou protikoronavirovou brzdou

13.04.2021 12:23 Německá vláda se dnes dohodla na úpravě zákona o potírání infekčních chorob, která kancléřce Angele…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 12:22 Aktualizováno pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Na Slovensku v únoru znovu výrazně přibylo úmrtí

13.04.2021 10:47 Na Slovensku v únoru, kdy země čelila silné druhé vlně koronavirové nákazy, zemřelo o téměř tři…

V Německu za poslední den přibylo 10.810 nakažených koronavirem a 294 úmrtí

13.04.2021 08:36 V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 10.810 nových případů nákazy koronavirem a 294 dalších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama