Slovensko zvažuje povinné uzavření obchodů v neděli

Slovensko zvažuje, zda nechá o nedělích uzavřené obchody i po skončení stávající pandemie nemoci covid-19, během které nedělní prodej v zemi není až na výjimky povolen z důvodu povinné dezinfekce prostor.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Bratislava
doporučujeme

Zatímco podle průzkumu veřejného mínění výrazná většina obyvatel Slovenska nedělní zákaz maloobchodního prodeje potravin podporuje, politici i obchodníci nejsou v názoru na tentok krok jednotní, vyplývá z jejich prohlášení.

Bratislava naposledy před třemi lety rozšířila zákaz maloobchodního prodeje o další svátky a dny pracovního klidu. To znamenalo povinné zavření prodejen kromě například provozu čerpacích stanic či lékáren během 15 dnů v roce a částečně také 24. prosince. Letos v březnu hlavní hygienik Slovenska v rámci opatření proti šíření koronaviru nařídil provozovatelům prodejen a poskytovatelům služeb na každou neděli sanitární den pro vykonání dezinfekce prostor.

Konzervativní slovenští politici včetně premiéra Igora Matoviče a ministra sociálních věcí Milana Krajniaka uvedli, že by o nedělích nechali prodejny zavřené i do budoucna. Naopak návrat k pravidlům před vypuknutím pandemie covidu-19 požaduje ministr hospodářství a šéf liberální koaliční strany Svoboda a solidarita Richard Sulík.

Opozice mezitím předložila do sněmovny hned dva návrhy novely příslušného zákona s cílem až na výjimky zakázat o nedělích maloobchodní prodej.

V nejnovějším průzkum agentury 2muse čtyři z pěti obyvatel Slovenska souhlasili s tím, aby maloobchodní prodejny potravin zůstaly o nedělích zavřené i v budoucnu. Sondáž se netýkala prodejní doby obchodů s jiným zbožím.

Slovenští obchodníci nemají jednotný postoj k případnému zákazu nedělního maloobchodního prodeje. Nevládní Institut ekonomických a společenských analýz (INESS) upozornil, že takový krok by vedl ke zvýšení nezaměstnanosti a ke snížení příjmů pracovníků maloobchodu s ohledem na stávající příplatky za práci v neděli.

Různá omezení provozní doby prodejen podle INESS platí v necelé polovině členských zemní EU. V Česku bylo na konci roku 2016 zavedeno omezení prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Polsku už s koronavirem zemřelo 1000 lidí

25.05.2020 18:45 V Polsku za dnešek zemřelo dalších 11 pacientů s nemocí covid-19 a počet úmrtí spojených s…

Itálie má 92 nových úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19

25.05.2020 18:41 V Itálii za posledních 24 hodin přibylo 92 úmrtí v souvislosti s koronavirem, o den dříve země…

Španělsko hlásí 50 nových úmrtí v souvislosti s koronavirem

25.05.2020 18:13 Španělsko dnes v souvislosti s nákazou koronavirem oznámilo dalších 50 úmrtí; denní bilance…

Ve fondu obnovy Merkelové a Macrona by Česko bylo plátcem, říká studie

25.05.2020 17:26 Mezi čistými plátci do záchranného fondu na obnovu unijních ekonomik, jak ho navrhují německá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy