Slovenskou vládní koalici by mohly vytvořit čtyři strany

Kromě protikorupčního hnutí OLaNO, které se ziskem 25 procent hlasů přesvědčivě vyhrálo sobotní parlamentní volby, pozval jeho lídr Igor Matovič do příští koalice kromě strany Za lidi bývalého prezidenta Andreje Kisky a hnutí Jsme rodina Borise Kollára také liberální stranu Svoboda solidarita (SaS). Taková čtyřkoalice by měla ve sněmovně ústavní většinu, kterou chce Matovič využít například k zavedení plošných prověrek soudů.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Igor Matovič
doporučujeme

Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) - Dosud opoziční a středopravicové konzervativní politické hnutí, které silně vystupuje proti korupci. Bývá také označováno za populistické. Založil ho v listopadu 2011 mediální podnikatel a poslanec Igor Matovič.

- V minulých volbách získalo hnutí 11,2 procenta hlasů a 19 mandátů, čímž bylo v parlamentu třetí nejsilnější, letošní volby přesvědčivě vyhrálo s 25 procenty a 53 mandáty.

- Matovič v předvolební kampani používal jednoduchá hesla a lidé mu naslouchali. Média ho označovala za nepředvídatelného politika či muže konfliktu, představitelé vládní koalice za šaška a poloblázna, před volbami ale zmírnil svoji rétoriku.

- Silný katolík Matovič horuje pro tradiční rodinu, svoji kampaň podstavil na rozhodném odporu proti legalizaci drog a dalším novotám, které prosazuje kulturní liberalismus. Má odmítavý postoj vůči migraci a chce intenzivně rozvíjet spolupráci v rámci visegrádské čtyřky (V4).

- Jedním z hlavních cílů v programu strany je snížení počtu zaměstnanců veřejné správy.

Za lidi - Nové politické hnutí, na jehož založení se vloni v září po skončení svého prezidentského mandátu podílel Andrej Kiska, který stojí v jeho čele.

- Hnutí, podle Kisky povahy politického středu, se vymezovalo se proti praktikám dosavadní vládní strany Směr-SD. Jeho programovými prioritami jsou zdravotnictví, spravedlnost, školství, životní prostředí či silné regiony. Ve svém programu chce "vrátit Slovensko všem lidem."

- Ve volbách získalo 5,77 procenta hlasů a 12 mandátů.

Jsme rodina - Toto hnutí vzniklo v roce 2011 pod názvem Strana občanů Slovenska, později jej převzal a přejmenoval milionář a podnikatel Boris Kollár na název Jsme rodina - Boris Kollár, od loňského listopadu má dnešní název. Profiluje se jako nestandardní politický subjekt s cílem "ochránit rodiny na Slovensku před hrozbami zvenku i zevnitř". Je konzervativní a silně protiimigrační.

- V minulých volbách získalo 6,62 procenta a 11 mandátů a v těch sobotních si polepšilo na 8,24 procenta a 17 mandátů.

- Kollár zaujal například heslem "Můžete mi věřit, nejsem politik." Podle médií je "z hlediska ideologie prakticky nezařaditelné". Již představilo například plány na stavbu sociálních bytů a velké infrastrukturní projekty. Kollár zejména v minulosti poutal pozornost bulvárních médií, neboť má deset dětí s vícero ženami.

- Podle médií je Jsme rodina subjekt populistické pravice, jenž na evropské úrovni tvoří součást Strany identity a demokracie, zahrnující například Národní sdružení (dříve Národní frontu) Marine Le Penové, Ligu Mattea Salviniho či SPD Tomia Okamury.

Svoboda a solidarita (SaS) - Liberální strana se stala překvapením minulých voleb v roce 2016, kdy získala 12,1 procent hlasů a 21 mandátů, letos jí lidé přisoudili 6,22 procenta a 13 mandátů. Vede ji Richard Sulík, europoslanec v letech 2014 až 2019.

- Po volbách v roce 2010, kde SaS získala 12,1 procenta, byla do roku 2012 součástí vládní koalice, po volbách v roce 2012 a 2016 zůstala v opozici. Na evropské úrovni se prezentuje mírně euroskepticky.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených ve Španělsku překonal 72 000, mrtvých je 5690

28.03.2020 14:23 Počet nakažených koronavirem ve Španělsku překonal 72.000, za posledních 24 hodin se nákaza…

Slovensko otevírá některé prodejny, znovu otevře i hranice

28.03.2020 14:15 Slovensko umožní od příštího týdne otevřít některé menší prodejny, které byly uzavřeny kvůli…

Počet nakažených prudce stoupá. Česko je 24. nejzasaženější stát světa

27.03.2020 22:05 Aktualizováno Počet lidí nakažených koronavirem SARS-CoV-2 každým dnem stoupá o desítky tisíc. Ve čtvrtek večer…

Zadržují Němci ochranné pomůcky pro Česko? Velvyslanec se brání

27.03.2020 21:12 Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) podle německého velvyslance Christopha…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama