Slovensku nabídlo pomoc s léčbou pacientů už i Polsko

Celkem 200 míst na jednotkách intenzivní péče je pro slovenské pacienty připraveno vyčlenit Polsko. Po Rakousku se tak slovenský severní soused stal další zemí, která kladně reagovala na nedávnou žádost Bratislavy o pomoc se zajištěním péče o pacienty. Na sociální síti to oznámil náměstek slovenského ministra zahraničí Martin Klus. Připraveno pomoci je podle něj také Maďarsko.

Lékaři, ilustrační foto
doporučujeme

Slovenská vláda ve středu schválila návrh, na jehož základě se obrátila na ostatní členské státy EU se žádostí o poskytnutí zdravotnických specialistů na pomoc při léčbě pacientů infikovaných koronavirem. Ve slovenských nemocnicích, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu, bylo ve středu hospitalizováno s koronavirem nebo s podezřením na toto onemocnění rekordních 3886 pacientů.

"V nouzi poznáš přítele a naše regionální solidarita či evropská spolupráce je toho živým důkazem. Děkujeme vám, přátelé!", uvedl Klus.

Rakousko už ve středu nabídlo Bratislavě své armádní zdravotníky, kteří loni pomáhali na Slovensku se zajištěním plošného testování obyvatel. Do podobné letošní akce se v zemi pod Tatrami zase zapojili polští zdravotníci.

Slovensko potřebuje hlavně specialisty na jednotky intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitační oddělení. Slovenské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že země by první fázi alespoň po dobu jednoho měsíce uvítala deset lékařů a 25 zdravotních sester.

Slovensko hlavně od loňského prosince čelí druhé silné vlně koronavirové nákazy s výrazným nárůstem počtu úmrtí infikovaných pacientů. V uplynulých dnech se země při srovnání sedmidenního průměru počtu nových úmrtí na koronavirus v přepočtu na milion obyvatel dostala na první místo ve světě.

Stávající nepříznivou situaci na Slovensku odborníci označili kromě jiného za důsledek pozdního zavedení karanténních opatření a nedostatečné kontroly jejich dodržování. Loni na jaře po propuknutí pandemie se přitom Slovensko řadilo v Evropě k zemím s nízkým výskytem nákazy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně šest lidí

06.03.2021 08:02 Při havárii autobusu v jihovýchodním Polsku zahynulo v noci na dnešek nejméně šest lidí. Dalších 30…

V Německu přibylo 9557 případů koronaviru a 300 úmrtí

06.03.2021 06:45 Německé zdravotní úřady ohlásily 9557 nových případů koronaviru prokázaných za uplynulý den a 300…

U mladých Poláků výrazně klesá zbožnost i důvěra v církev

05.03.2021 21:31 U mladých Poláků za poslední čtvrtstoletí klesla zbožnost a také důvěra v katolickou církev.…

Sasko prodloužilo karanténní nařízení, vstup z Česka je nadále omezen

05.03.2021 20:01 Sasko dnes ve shodě s pokračující celoněmeckou karanténou prodloužilo vlastní nařízení, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama