Slovensku pomohou zdravotníci z Rumunska, vakcín se zatím nedočká

Rumunsko slíbilo vyslat na pomoc Slovensku těžce zasaženému koronavirovou nákazou 15 zdravotníků. Uvedl to dnes slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok po jednání se svými kolegy z unijních zemí v Bruselu. Požádal je také o případné poskytnutí vakcín proti covidu-19, k čemuž se však podle něj žádná země neměla.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Pětimilionové Slovensko v posledních týdnech čelí druhé silné vlně pandemie s výrazným nárůstem počtu úmrtí infikovaných pacientů. Ve druhé polovině února se země při srovnání sedmidenního průměru počtu nových úmrtí na covid-19 v přepočtu na milion obyvatel dostala do čela celosvětového přehledu. Vláda se kvůli tomu minulý týden obrátila na ostatní členské státy EU se žádostí o poskytnutí zdravotnických specialistů na pomoc při léčbě pacientů infikovaných koronavirem. Slovenské nemocnice se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu.

Podle Korčoka dnes jeho rumunský kolega přislíbil vyslání 15 zdravotníků, kteří by měli ve slovenských nemocnicích pomáhat tři týdny. Šéf slovenské diplomacie se snažil od dalších zemí získat i vakcíny, kterých by případně měly v současnosti přebytek. I vzhledem k počátečním komplikacím s unijní distribucí očkovacích látek, kvůli nimž se potýká s nedostatkem řada zemí, však neuspěl.

"Nikdo z ministrů není v situaci, aby mi řekl, že pozítří dostaneme sto nebo dvě stě tisíc vakcín. Ale každý tomu rozumí a v rámci možností se budeme snažit... získat pro Slovensko tyto vakcíny co nejdříve," konstatoval po jednání Korčok.

Polsko, Rakousko a Maďarsko minulý týden vyslyšely slovenské volání o pomoc s péčí o pacienty vážně zasažené covidem-19. Například Polsko je připraveno na jednotkách intenzivní péče přijmout až dvě stovky slovenských pacientů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína není největší obchodní partner EU. Politolog vyvrací nový mýtus

25.02.2021 00:01 NÁZOR - V uplynulém týdnu média převzala zprávu Eurostatu, statistického úřadu EU, která tvrdí, že…

Audit z Bruselu: Babiš je ve střetu zájmů ohledně zemědělských dotací.…

24.02.2021 22:05 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš je podle druhého auditu Evropské komise ohledně čerpání zemědělských dotací ve…

Čechy čeká v Polsku bez testu či očkování povinná karanténa

24.02.2021 21:14 Aktualizováno Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká od soboty karanténa, pokud…

Francouzskou vládu znepokojuje epidemická situace v deseti oblastech

24.02.2021 20:39 Aktualizováno Ve Francii přibylo nejvíce nově nakažených koronavirem od poloviny listopadu. Za poslední den zde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama