Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat v případu vraždy Kuciaka

Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat o trojici obžalovaných v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Prokuratura, která předložila soudu nové důkazy, chce zejména zvrátit dva osvobozující verdikty v tomto nejsledovanějším procesu v novodobých dějinách země. Už dříve byli v kauze po přiznání viny odsouzeni dva muži, jedním z nich je vrah zmíněné dvojice Miroslav Marček.

Senát nejvyššího soudu projedná odvolání vůči verdiktu nižšího soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Alenu Zsuzsovou, jež podle žalobce zločin zprostředkovala. Soud první instance uznal vinným Tomáše Szabóa, který svému bratranci Marčekovi podle obžaloby pomáhal nejen při vraždě novináře, při které byla zavražděna i Kušnírová, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele. Ani verdikt vůči Szabóovi není pravomocný.

Nejvyšší soud může například potvrdit zmíněné rozhodnutí Specializovaného trestního soudu. Podle zákona ale nesmí sám uznat Kočnera nebo Zsuzsovou vinnými, a to z důvodu, že je obžaloby zprostil soud první instance. Tomu by nejvyšší soud obžalobu vůči této dvojici mohl ovšem vrátit k novému projednání.

Prokuratura podle slovenských médií předložila soudu nové důkazy, které se týkají kromě jiného komunikace Kočnera a Zsuzsové, dále analýzy jejich pohybu po vraždě, jež prý odporuje dřívějším prohlášením obou obžalovaných. Znalecký posudek zase analyzoval komunikaci zmíněné dvojice, kterou vyšetřovatelé získali z podnikatelova telefonu. Z přepisů, které již dříve unikly do médií, vyplývá, že část komunikace mezi Kočnerem a jeho známou Zsuzsovou byla spíše v šifrách. Soud první instance odmítl přihlížet k možnýému skutečnému významu komunikace a šéfka trestního senátu tvrdila, že nebyl předložen žádný přímý důkaz, který by Kočnera usvědčoval z objednání Kuciakovy vraždy.

Podle záznamů Kočner například krátce před Kuciakovou vraždou poslal Zsuzsové zprávu, ve které byla číslice 50, dále symbol smrtky a anglické slovo "soon" (brzy). Slovenský tisk dříve psal o tom, že Kočner den po Kuciakově vraždě vybral ze svého účtu v bance 50.000 eur (1,27 milionu korun) a dal je Zsuzsové, což prý byla součást odměny za vraždu. Kočner a Zsuzsová před soudem odmítli, že se jejich komunikace týkala přípravy reportérovy vraždy.

Prokuratura tvrdila, že Kočner si objednal Kuciakovu vraždu ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho podezřelou ekonomickou činnost, což mohlo Kočnerovi také překazit plánovaný vstup do politiky.

Kočner si v současnosti odpykává dlouholetý trest za padělání směnek. Zsuzsovou zase loni v prosinci Specializovaný trestní soud uznal vinnou ze zprostředkování jiné vraždy a za to jí vyměřil trest 21 let vězení, tento rozsudek ale není pravomocný.

V případu Kuciakovy vraždy kromě Marčeka dříve přiznal vinu i zprostředkovatel zločinu Zoltán Andruskó, který při vyšetřování spolupracoval s policií a nakonec vyvázl s trestem 15 let vězení. Marček dostal 25 let.

Vražda Kuciaka a jeho snoubenky vyústila na Slovensku v roce 2018 v rozsáhlé protivládní demonstrace a v politickou krizi, která vedla k odstoupení tehdejšího premiéra Roberta Fica. Jeho strana Směr-sociální demokracie po porážce v loňských parlamentních volbách skončila v opozici a po následném vnitrostranickém rozkolu ji opustila část poslanců v čele s někdejším ministerským předsedou Peterem Pellegrinim. Ten založil novou stranu Hlas-sociální demokracie, která je podle průzkumů s odstupem nejpopulárnější stranou v zemi.

Související

Marian Kočner

V kauze Kuciak rozhodl soud o vině Zsuzsové. Kočnera osvobodil

Obžalovaná Alena Zsuzsová je vinná v kauze vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové i v dalším případu přípravy vraždy současného generálního prokurátora Maroše Žilinky. Odsedět si má 25 let. Kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera však soud osvobodil. 

Více souvisejících

Ján Kuciak Slovensko vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy