Slovenský parlament otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu

Slovenský parlament dnes otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu a navazujícího zákazu vycházení, které úřady dříve zavedly v souvislosti s koronavirovou nákazou. Změnou zákona o hospodářské mobilizaci sněmovna hlasy koaličních a opozičních poslanců rozhodla, že část dosavadních opatření kvůli epidemii covid-19 bude moci zůstat v platnosti i mimo trvání nouzového stavu.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Epidemická situace na Slovensku se v posledních týdnech zlepšuje a země postoupně odbourává karanténní omezení.

Nouzový stav platí na Slovensku od října minulého roku. V praxi se projevil nejen v opatřeních k zajištění chodu zdravotnických zařízení, ale také v zákazu vycházení s výjimkami. Naposledy vláda do 28. května prodloužila stav nouze spolu s mírnější podobou zákazu vycházení. Platnost obou těchto opatření ale skončí už příští úterý, pokud sněmovna jejich prodloužení vládou nepotvrdí; kabinet premiéra Eduarda Hegera o tuto možnost sněmovnu zatím nepožádal. Vládní strany se již nechaly slyšet, že po schválení zmíněné novely zákona o hospodářské mobilizaci a jejím podpisu prezidentkou už bude možné nouzový stav ukončit.

"Jsme rádi, že se nejen koaliční poslanci, ale i opozice ztotožnila s naším návrhem nahradit nouzový stav řešením, díky kterému si ministerstvo zdravotnictví zachová všechny nástroje potřebné k řízení boje proti pandemii. Zároveň je správné, že nebudou omezována práva a svobody občanů," prohlásil poslanec za vládní stranu Svoboda a solidarita Ondrej Dostál, který byl spoluautorem zmíněné novely.

Například nařízení pracovní povinnosti či zákazu vycházení bude vázáno na nouzový stav.

Prodlužování nouzového stavu a zákazu vycházení či shromažďování dříve kritizovala opozice. Tvrdila, že kabinet to dělá, protože se bojí protivládních demonstrací.

Epidemická situace na Slovensku se výrazně zlepšuje od druhé poloviny března. Ve slovenských nemocnicích bylo ve čtvrtek v souvislosti s koronavirovou nákazou hospitalizováno 881 pacientů, což je nejmenší počet od druhé poloviny loňského října. Ještě na začátku března hlásily nemocnice přes 4000 pacientů s onemocněním covid-19 nebo s podezřením na toto onemocnění. V dubnu Slovensko začalo uvolňovat karanténní omezení, když například umožnilo otevření všech prodejen i ubytovacích zařízení, do škol se zase začaly vracet další skupiny žáků.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 15:11 Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Raab kritizoval EU za přístup k severoirskému protokolu

13.06.2021 13:12 Aktualizováno Britský ministr zahraničí Dominic Raab obvil Evropskou unii z "nevyrovnaného" přístupu k debatě o…

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama