Slovenský premiér Matovič musí do karantény, byl v kontaktu s infikovaným

Slovenský premiér Igor Matovič bude kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus v domácí karanténě. Matovič to napsal na sociální síti.

Igor Matovič (OLaNO)
doporučujeme

Dříve během dne předseda slovenské vlády vystoupil spolu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou na tiskové konferenci a také se zúčastnil jednání kabinetu, který podle očekávání do 14. listopadu prodloužil platnost omezení volného pohybu pro lidi bez negativního výsledku testu na koronavirus.

"Pravidla musejí platit pro každého stejně. Vzhledem k tomu, že jsem byl v kontaktu s pozitivně testovaným... hlásím odchod do domácí karantény," napsal Matovič na sociální síti.

V úterý premiér kritizoval zastupující šéfku slovenské prokuratury Vieru Kováčikovou za to, že šla do kanceláře navzdory svému pozitivnímu testu na koronavirus. Infikovaní a jejich blízké kontakty by měli nastoupit do domácí izolace.

Laboratoře na Slovensku v úterý potvrdily koronavirus u 3216 testovaných lidí. To je druhý nejvyšší denní přírůstek zjištěných nakažených prostřednictvím PCR testů od propuknutí pandemie nemoci covid-19. O uplynulém víkendu se v zemi uskutečnilo plošné testování obyvatel na koronavirus, které odhalilo přes 38.000 infikovaných. Tyto počty nejsou zahrnuty do oficiální statistiky. Při celostátním testování totiž úřady použily antigenní testy, které jsou méně přesné než laboratorní PCR testy.

Výrazné omezení volného pohybu lidí bez negativního výsledku antigenního nebo PCR testu na koronavirus, které na Slovensku vstoupilo v platnost 24. října, vláda prodloužila do 14. listopadu. Kabinet zároveň rozšířil výjimky z tohoto nařízení, které se nově nebude vztahovat ani na zahraniční řidiče v nákladní či autobusové dopravě, dále na posádky letadel a vlaků, pokud slovenské území opustí do 48 hodin po příjezdu do země. Bez negativního výsledku testu obyvatelé Slovenska nadále nebudou moci jezdit ani do zaměstnání.

Zavedením zákazu vycházení s řadou výjimek chtěla slovenská vláda přimět obyvatele starší deseti let k účasti na celostátním testování, do kterého se o uplynulém víkendu zapojily dvě třetiny populace. O nadcházejícím víkendu se plošné otestování obyvatel zopakuje ve 45 ze 79 slovenských okresů, a to v těch regionech, ve kterých byl podíl zjištěných nakažených během víkendového testování nejvyšší. Otestovat se již nebudou muset například obyvatelé dvou největších slovenských měst, Bratislavy a Košic.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:50 Aktualizováno Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Bulharsko představilo plán očkování proti koronaviru

04.12.2020 21:44 Bulharsko dnes představilo národní plán očkování proti koronaviru. V první z pěti fází dostane…

Johnson bude s šéfkou EK mluvit o pobrexitových vztazích

04.12.2020 21:15 Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných…

Počet případů nákazy covidem-19 v Itálii či Turecku stoupá

04.12.2020 20:20 Aktualizováno Rekordních 32.736 případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin zaznamenalo Turecko, kde za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama