Slovenští poslanci mohou do práce i s koronavirem, nová vyhláška je terčem kritiky

Nová vyhláška umožňuje slovenským poslancům, ministrům či prezidentce pracovat i v případě, že mají pozitivní test na koronavirus nebo byli v kontaktu s nakaženým. Podmínkou je, aby neměli klinické příznaky covidu-19, nosili respirátory FFP2, používali rukavice, dezinfekci a omezili pohyb na pracovišti, píše agentura TASR.

Národná rada Slovenskej republiky

Poslanci dnes na mimořádné schůzi schválili novelu ústavního zákona, podle něhož může vláda prodlužovat nouzový stav vždy o 40 dní. Zároveň musí kabinet do 20. dne od vyhlášení nouzového stavu požádat o souhlas parlament, podotkl server Pravda, podle něhož poslanci o novele nediskutovali, pouze hlasovali.

Zákonodárci v souvislosti s novelou ústavního zákona o bezpečnosti státu rovněž schválili novelu zákona o ústavním soudu. Jeho cílem je doplnit možnosti přezkoumání rozhodnutí o prodloužení nouzového stavu ústavním soudem, píše TASR.

Větší rozruch než samotná novela ústavního zákona však způsobila nová vyhláška, která umožnila dnešní hlasování i poslancům s koronavirem nebo těm, kteří by měli být v karanténě. Nový předpis totiž umožňuje poslancům a dalším činitelům vykonávat práci v případě, kdy by jejich absence na pracovišti "vážně ohrozila zabezpečení chodu státu anebo řešení mimořádných úkolů".

Slovenská média v této souvislosti připomněla, že hlasování o novelách zákonů, které týkají dalšího prodloužení nouzového stavu kvůli koronaviru, se už dvakrát odložilo - kvůli tomu, že vládní koalice neměla dostatek poslanců, které vyřadila nákaza.

Na schválení ústavního zákona je zapotřebí 90 hlasů, přičemž vládní koalice jich má v parlamentu 95, napsal server aktuality.sk s tím, že nouzový stav by bez dalšího prodloužení na Slovensku skončil v úterý 29. prosince. Vláda však chce podle něj zachovat současná omezení, včetně zákazu vycházení, přinejmenším do 10. ledna. Otázka dalšího prodlužování nouzového stavu dosud podle médií nebyla zcela jasná, jelikož dosavadní zákon tuto možnost nespecifikoval. Situaci řeší novela.

Dnes měli pozitivní zákonodárci v Národní radě fólií oddělené místo, kde mohli hlasovat, a měli i zabezpečený samostatný vchod.

Vyhlášku a možnost hlasování na místě i pro pozitivním poslance však kritizovala řada slovenských politiků, jak z řad opozice, tak z vládní koalice.

"Mám zásadní problém s tím, že hygienik udělil parlamentu výjimku, aby se hlasování mohli zúčastnit i poslanci pozitivní na covid. Když do každého jiného zaměstnání přijde nakažený člověk, hrozí mu (správní) stíhání - a poslanci mohou? Když se politici budou chtít napříště ohradit proti porušením karantény, proč by je lidé měli brát vážně?" uvedl například Tomáš Valášek, poslanec strany Za lidi, která je součástí vládní koalice. Podle něj neobstojí ani argument, že parlament je kritickou infrastrukturou státu. Už na jaře navrhl, aby po vzoru Evropského parlamentu bylo možné hlasovat na dálku.

Opoziční strana Smer-SD dokonce zvažuje podání trestního oznámení na poslance, kteří na dnešní mimořádní jednání dorazili, ačkoli mají koronavirus. "Porušují paragraf o šíření nebezpečné nakažlivé lidské nemoci či paragraf o všeobecném ohrožení," prohlásil na tiskové konferenci místopředseda strany Ľuboš Blaha s tím, že Smer-SD plánuje oslovit i ústavní soud a generální prokuraturu.

Mluvčí Úřadu veřejného zdravotnictví (ÚVZ), což je instituce, jež vyhlášku vydala, uvedla, že se předpis netýká jen státních činitelů, ale i zdravotníků nebo pracovníků v energetice. "Speciální režim mají také hasiči, policisté či silničáři anebo osoby zabezpečující svoz odpadu," upřesnila Daša Račková z ÚVZ.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Exploze pumy u nádraží v Mnichově: Čtyři zranění, nejezdily vlaky

01.12.2021 20:35 Exploze na staveništi poblíž vlakového nádraží v Mnichově zranila čtyři lidi, z toho jednoho vážně.…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V Mnichově vybuchla u nádraží letecká puma. Čtyři zranění, nejezdily vlaky

01.12.2021 22:02 Aktualizováno Exploze na staveništi poblíž vlakového nádraží v Mnichově zranila čtyři lidi, z toho jednoho vážně.…

Slovenský tisk: Nejhorší prezident Česka jmenoval Fialu z akvária

01.12.2021 22:01 Aktualizováno Schůzkami s kandidáty na ministry v nové české vládě prezident Miloš Zeman stupňuje dlouhou řadu…

Portugalsko se vrátilo do stavu nouze, zpřísnilo kontrolu na hranicích

01.12.2021 21:08 Portugalsko se dnes vrátilo do stavu nouze, který se vláda rozhodla vyhlásit kvůli rostoucímu počtu…

Maďarsko má náskok před dalšími státy v Evropě v očkování třetí dávkou

01.12.2021 20:53 Třetí, posilující dávku vakcíny proti covidu-19 dostal v Maďarsku větší díl populace, než v…

Francie zpřísňuje pravidla pro cestující ze zemí mimo EU, bude chtít testy

01.12.2021 16:02 Cestující přijíždějící do Francie ze zemí mimo Evropskou unii se budou muset nově prokázat…

Slovenská vláda chce motivovat seniory k očkování poukázkami v hodnotě 500…

01.12.2021 15:01 Aktualizováno Slovenská vláda dnes schválila návrh zákona, na jehož základě má stát motivovat seniory k očkování…

EU musí podle von der Leyenové očkovat rychleji, dětská vakcína bude dřív

01.12.2021 13:56 Země Evropské unie by měly v rámci zpomalení současné vlny koronavirové nákazy pokročit v očkování…

V Německu přibylo přes 67.000 nově nakažených

01.12.2021 12:44 Aktualizováno V Německu druhý den v řadě klesla sedmidenní incidence, která udává týdenní počet nově nakažených…

NATO chce odradit Rusko od agrese proti Ukrajině, ve hře jsou sankce

30.11.2021 21:31 Severoatlantická aliance je odhodlána odradit Rusko od nové vojenské akce proti Ukrajině a chce k…

Německo zpřísní opatření vůči neočkovaným, Merkelová s regiony rozhodne ve…

30.11.2021 17:53 Lidi, kteří nejsou očkovaní proti nemoci covid-19, čeká zřejmě v Německu rozšíření zákazu vstupů do…

Související:

Právě se děje

reklama