Slovenští poslanci mohou do práce i s koronavirem, nová vyhláška je terčem kritiky

Nová vyhláška umožňuje slovenským poslancům, ministrům či prezidentce pracovat i v případě, že mají pozitivní test na koronavirus nebo byli v kontaktu s nakaženým. Podmínkou je, aby neměli klinické příznaky covidu-19, nosili respirátory FFP2, používali rukavice, dezinfekci a omezili pohyb na pracovišti, píše agentura TASR.

Národná rada Slovenskej republiky
doporučujeme

Poslanci dnes na mimořádné schůzi schválili novelu ústavního zákona, podle něhož může vláda prodlužovat nouzový stav vždy o 40 dní. Zároveň musí kabinet do 20. dne od vyhlášení nouzového stavu požádat o souhlas parlament, podotkl server Pravda, podle něhož poslanci o novele nediskutovali, pouze hlasovali.

Zákonodárci v souvislosti s novelou ústavního zákona o bezpečnosti státu rovněž schválili novelu zákona o ústavním soudu. Jeho cílem je doplnit možnosti přezkoumání rozhodnutí o prodloužení nouzového stavu ústavním soudem, píše TASR.

Větší rozruch než samotná novela ústavního zákona však způsobila nová vyhláška, která umožnila dnešní hlasování i poslancům s koronavirem nebo těm, kteří by měli být v karanténě. Nový předpis totiž umožňuje poslancům a dalším činitelům vykonávat práci v případě, kdy by jejich absence na pracovišti "vážně ohrozila zabezpečení chodu státu anebo řešení mimořádných úkolů".

Slovenská média v této souvislosti připomněla, že hlasování o novelách zákonů, které týkají dalšího prodloužení nouzového stavu kvůli koronaviru, se už dvakrát odložilo - kvůli tomu, že vládní koalice neměla dostatek poslanců, které vyřadila nákaza.

Na schválení ústavního zákona je zapotřebí 90 hlasů, přičemž vládní koalice jich má v parlamentu 95, napsal server aktuality.sk s tím, že nouzový stav by bez dalšího prodloužení na Slovensku skončil v úterý 29. prosince. Vláda však chce podle něj zachovat současná omezení, včetně zákazu vycházení, přinejmenším do 10. ledna. Otázka dalšího prodlužování nouzového stavu dosud podle médií nebyla zcela jasná, jelikož dosavadní zákon tuto možnost nespecifikoval. Situaci řeší novela.

Dnes měli pozitivní zákonodárci v Národní radě fólií oddělené místo, kde mohli hlasovat, a měli i zabezpečený samostatný vchod.

Vyhlášku a možnost hlasování na místě i pro pozitivním poslance však kritizovala řada slovenských politiků, jak z řad opozice, tak z vládní koalice.

"Mám zásadní problém s tím, že hygienik udělil parlamentu výjimku, aby se hlasování mohli zúčastnit i poslanci pozitivní na covid. Když do každého jiného zaměstnání přijde nakažený člověk, hrozí mu (správní) stíhání - a poslanci mohou? Když se politici budou chtít napříště ohradit proti porušením karantény, proč by je lidé měli brát vážně?" uvedl například Tomáš Valášek, poslanec strany Za lidi, která je součástí vládní koalice. Podle něj neobstojí ani argument, že parlament je kritickou infrastrukturou státu. Už na jaře navrhl, aby po vzoru Evropského parlamentu bylo možné hlasovat na dálku.

Opoziční strana Smer-SD dokonce zvažuje podání trestního oznámení na poslance, kteří na dnešní mimořádní jednání dorazili, ačkoli mají koronavirus. "Porušují paragraf o šíření nebezpečné nakažlivé lidské nemoci či paragraf o všeobecném ohrožení," prohlásil na tiskové konferenci místopředseda strany Ľuboš Blaha s tím, že Smer-SD plánuje oslovit i ústavní soud a generální prokuraturu.

Mluvčí Úřadu veřejného zdravotnictví (ÚVZ), což je instituce, jež vyhlášku vydala, uvedla, že se předpis netýká jen státních činitelů, ale i zdravotníků nebo pracovníků v energetice. "Speciální režim mají také hasiči, policisté či silničáři anebo osoby zabezpečující svoz odpadu," upřesnila Daša Račková z ÚVZ.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočník v německém Frankfurtu nožem zranil několik lidí

26.01.2021 22:06 Aktualizováno V úterý dopoledne došlo v německém Frankfurtu nad Mohanem k útoku, při kterém bylo zraněno několik…

V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 21:52 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Cestou z krize je vakcína proti koronaviru, řekla Merkelová

26.01.2021 18:40 Jedinou cestou z nynější krize je vakcína proti covidu-19, zásadní je přitom spolupráce na její…

Čech v Německu čelí obžalobě za to, že větvemi ohrožoval dopravu

26.01.2021 18:33 Až 15 let za mřížemi hrozí v Německu Čechovi, který podle vyšetřovatelů několik roků dával na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama