Slovenští poslanci mohou do práce i s koronavirem, nová vyhláška je terčem kritiky

Nová vyhláška umožňuje slovenským poslancům, ministrům či prezidentce pracovat i v případě, že mají pozitivní test na koronavirus nebo byli v kontaktu s nakaženým. Podmínkou je, aby neměli klinické příznaky covidu-19, nosili respirátory FFP2, používali rukavice, dezinfekci a omezili pohyb na pracovišti, píše agentura TASR.

Poslanci dnes na mimořádné schůzi schválili novelu ústavního zákona, podle něhož může vláda prodlužovat nouzový stav vždy o 40 dní. Zároveň musí kabinet do 20. dne od vyhlášení nouzového stavu požádat o souhlas parlament, podotkl server Pravda, podle něhož poslanci o novele nediskutovali, pouze hlasovali.

Zákonodárci v souvislosti s novelou ústavního zákona o bezpečnosti státu rovněž schválili novelu zákona o ústavním soudu. Jeho cílem je doplnit možnosti přezkoumání rozhodnutí o prodloužení nouzového stavu ústavním soudem, píše TASR.

Větší rozruch než samotná novela ústavního zákona však způsobila nová vyhláška, která umožnila dnešní hlasování i poslancům s koronavirem nebo těm, kteří by měli být v karanténě. Nový předpis totiž umožňuje poslancům a dalším činitelům vykonávat práci v případě, kdy by jejich absence na pracovišti "vážně ohrozila zabezpečení chodu státu anebo řešení mimořádných úkolů".

Slovenská média v této souvislosti připomněla, že hlasování o novelách zákonů, které týkají dalšího prodloužení nouzového stavu kvůli koronaviru, se už dvakrát odložilo - kvůli tomu, že vládní koalice neměla dostatek poslanců, které vyřadila nákaza.

Na schválení ústavního zákona je zapotřebí 90 hlasů, přičemž vládní koalice jich má v parlamentu 95, napsal server aktuality.sk s tím, že nouzový stav by bez dalšího prodloužení na Slovensku skončil v úterý 29. prosince. Vláda však chce podle něj zachovat současná omezení, včetně zákazu vycházení, přinejmenším do 10. ledna. Otázka dalšího prodlužování nouzového stavu dosud podle médií nebyla zcela jasná, jelikož dosavadní zákon tuto možnost nespecifikoval. Situaci řeší novela.

Dnes měli pozitivní zákonodárci v Národní radě fólií oddělené místo, kde mohli hlasovat, a měli i zabezpečený samostatný vchod.

Vyhlášku a možnost hlasování na místě i pro pozitivním poslance však kritizovala řada slovenských politiků, jak z řad opozice, tak z vládní koalice.

"Mám zásadní problém s tím, že hygienik udělil parlamentu výjimku, aby se hlasování mohli zúčastnit i poslanci pozitivní na covid. Když do každého jiného zaměstnání přijde nakažený člověk, hrozí mu (správní) stíhání - a poslanci mohou? Když se politici budou chtít napříště ohradit proti porušením karantény, proč by je lidé měli brát vážně?" uvedl například Tomáš Valášek, poslanec strany Za lidi, která je součástí vládní koalice. Podle něj neobstojí ani argument, že parlament je kritickou infrastrukturou státu. Už na jaře navrhl, aby po vzoru Evropského parlamentu bylo možné hlasovat na dálku.

Opoziční strana Smer-SD dokonce zvažuje podání trestního oznámení na poslance, kteří na dnešní mimořádní jednání dorazili, ačkoli mají koronavirus. "Porušují paragraf o šíření nebezpečné nakažlivé lidské nemoci či paragraf o všeobecném ohrožení," prohlásil na tiskové konferenci místopředseda strany Ľuboš Blaha s tím, že Smer-SD plánuje oslovit i ústavní soud a generální prokuraturu.

Mluvčí Úřadu veřejného zdravotnictví (ÚVZ), což je instituce, jež vyhlášku vydala, uvedla, že se předpis netýká jen státních činitelů, ale i zdravotníků nebo pracovníků v energetice. "Speciální režim mají také hasiči, policisté či silničáři anebo osoby zabezpečující svoz odpadu," upřesnila Daša Račková z ÚVZ.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Slovensko Za lidi (Kiskova strana) Smer SD

Aktuálně se děje

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

včera

V metru na Floře spadl člověk do kolejiště. Vlaky hodinu nejezdily

Pád osoby do kolejiště ve stanici Flora zastavil ve čtvrtek dopoledne provoz linky A pražského metra. Vlaky nejezdily zhruba hodinu, zatímco na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. Vážně zraněný muž byl převezen do nemocnice v umělém spánku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy