Slovinská vláda ustoupila tlaku, uvolní lyžařská střediska

Slovinská vláda se rozhodla zmírnit restrikce přijaté s cílem omezit rychlost šíření koronavirové infekce. Budou znovu otevřena lyžařská střediska a některé obchody. Zmírněna jsou také ode dneška omezení při vstupu do země, což se ale kvůli nepříznivé epidemické situaci v České republice netýká českých občanů. Informovaly o tom dnes agentury STA a Reuters.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Vláda podle STA v pátek večer oznámila, že zrušila povinnost určených skupin osob předložit při vstupu do Slovinska nejvýše sedm dní starý negativní test na koronavirus. To se týká občanů zemí EU, v nichž je epidemická situace lepší než ve Slovinsku. Češi vzhledem k tomu, že v ČR je situace horší než ve Slovinsku, negativní test potřebují nadále, stejně jako Španělé a Portugalci.

Ministr hospodářství Zdravko Počivalšek podle Reuters sdělil, že příští týden bude povoleno opětné otevření skiareálů, obchodů a provozoven služeb s velikostí do 400 metrů čtverečních. Toto uvolnění ovšem bude provázet povinné týdenní testování zaměstnanců.

Ve Slovinsku, které má kolem dvou milionů obyvatel, platí přísná omezující opatření proti koronaviru od října. V posledních dnech se tempo šíření infekce zpomalilo. V lednu byl denní průměr kolem 1500 nakažených, dnes ministerstvo zdravotnictví informovalo, že v pátek přibylo 990 nově potvrzených případů nákazy a úmrtí 18 dalších pacientů s nemocí covid-19. Vládě, ostře kritizované kvůli dlouhotrvajícím omezením, jež mají ničivý dopad na ekonomiku, to umožnilo nyní část opatření zmírnit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nizozemsko chce vakcinační pas pro očkované a testované

08.03.2021 19:01 Nizozemsko chce zavést koronavirový pas, který očkovaným nebo lidem s aktuálním negativním testem…

EU může vývoz vakcín zablokovat znovu, tvrdí von der Leyenová

08.03.2021 18:32 Státy Evropské unie mohou kdykoli znovu zablokovat vývoz vakcín proti covidu-19, jako to udělala…

Evropský regulátor EMA vyzývá státy, aby neschvalovaly Sputnik

08.03.2021 17:12 Předsedkyně správní rady Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) Christa Wirthumerová-Hocheová…

ONLINE: Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou…

08.03.2021 16:11 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama