Slovinský portál blízký premiérovi napsal rasistický článek o koronaviru. Opozice rázně protestuje

Článek na portálu blízkém straně slovinského premiéra Janeze Janši o koronaviru, který Bůh seslal na Zemi, aby zachránil bělochy, přerůstá ve Slovinsku v politický skandál. Šéfredaktor čelí trestnímu oznámení a opozice vyzývá Janšovy koaliční partnery, aby se od textu distancovali, napsala agentura Hina.

Janez Janša
doporučujeme

"Bůh stvořil virus, který zachrání pokrokovější bílou rasu od zkázy, virus, kterým se nakazí pouze určití lidé, rasy a jedinci s určitými vlastnostmi," napsal v pondělí týdeník Demokratija. "Jedná se proto o cílenou likvidaci, stejně jako se lidé zbavují škodlivých druhů, plísní a plevele."

Časopis Demokratija založila Janšova konzervativní Slovinská demokratická strana (SDS), která sama čelí kritice, že používá nenávistnou rétoriku proti politickým oponentům, novinářům, ale i migrantům, kteří jsou ostatně v uvedeném textu zmíněni jako jedna z "kategorií", kterou "boží virus" může zničit.

Článek byl ze stránek Demokratije stažen poté, co jej opozice i veřejnost kritizovaly jako rasistický a v rozporu se slovinskou ústavou. Vyzvaly rovněž státní zastupitelství, aby odpovídajícím způsobem konalo. Autor textu čelí trestnímu oznámení a stejně tak šéfredaktor Demokratije Jože Biščak za to, že dopustil jeho zveřejnění.

Biščak, jehož část slovinských médií označuje za hlavní "hlásnou troubu" SDS i premiéra osobně, se hájil tím, že článek je "společensko-politickou satirou", která byla zveřejněna v rubrice určené pro tento žánr a v tištěné verzi mu byla vyhrazena až šestá strana.

Opoziční strany levice a liberálního středu vyzvaly koaliční partnery SDS ve vládě, aby se proti článku veřejně ohradily. Text podle agentury Hina označily za "zcela nepřijatelný", "rasistický", "nekřesťanský" či "fašistoidní" výlev, na nějž je zapotřebí odpovědět politickou, ale i soudní cestou. Někteří vyzvali k hlasování o nedůvěře vládě.

Naděje opozice na změnu poměrů ve vládě v pondělí posílila informace o návratu matadora slovinské politické scény Karla Erjavece do čela levicově zaměřené Demokratické strany důchodců Slovinska (DeSUS), která je nyní členem Janšova vládního kabinetu.

Erjavec se podle agentury STA k možnému přechodu své strany do opozičního tábora nevyjádřil, některá média o něm nicméně spekulují jako o možném nástupci Janši v čele vlády.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční číslo v…

21.01.2021 22:12 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

O střetu ve Sněmovně píše světový tisk. Volného nazvali ultrapravicovým…

21.01.2021 21:43 Potyčka v českém parlamentu, kterou vyvolal nezařazený poslanec Lubomír Volný, zaujala média okolní…

Bavorsko je připraveno část testů pro české pendlery hradit

21.01.2021 20:58 Bavorsko je připraveno nad rámec jednoho testu týdně v Česku další testy českým pracovníkům hradit.…

Nizozemsko zavádí platit zákaz nočního vycházení

21.01.2021 20:15 V Nizozemsku bude od soboty platit zákaz nočního vycházení. Bude první od konce druhé světové války…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama