Složí Kurz koalici? Lidovcům zbyli už jen Zelení

Z předběžných rozhovorů o vytvoření nové vládní koalice v Rakousku dnes vystoupila liberální strana Neos. Oznámila to podle agentury APA předsedkyně strany Beate Meinlová-Reisingerová. Vítězným lidovcům (ÖVP) bývalého a pravděpodobně i budoucího kancléře Sebastiana Kurze tak už zbývají pro takzvané průzkumné rozhovory k dispozici jen Zelení. Kurz potvrdil, že se nyní bude soustředit na rozhovory právě s nimi. Už dříve rozhovory s lidovci ukončili i sociální demokraté (SPÖ).

Přidejte svůj názor

Sebastian Kurz
doporučujeme

Meinlová-Reisingerová dnes po téměř tříhodinovém jednání s delegací lidové strany prohlásila, že rozhovory jsou pro ni uzavřenou věcí. Strana by podle ní vstoupila jen do opravdových vyjednávání o vládě. Meinlová-Reisingerová předtím Kurzovi předložila katalog požadavků týkajících se školství, právního státu a mezigenerační spravedlnosti, uvedla agentura DPA.

Třiatřicetiletý Kurz řekl, že vzhledem k některý protichůdným postojům obou stran si k průzkumným rozhovorům se Zelenými vyhradí potřebný čas. Podle něj je otázkou, zda je možné a smysluplné vstupovat se Zelenými do řádného koaličního vyjednávání.

ÖVP 29. září jasně zvítězila v předčasných parlamentních volbách. Obnovení její koalice s protiimigrační svobodnou stranou (FPÖ) je nyní nepravděpodobné. FPÖ se po skandálech a vnitropolitických sporech kolem svého bývalého šéfa Heinze-Christiana Stracheho zmítá ve vlastních problémech. Svou nejbližší budoucnost vidí v opozici, ale strana už také naznačila, že je připravena k rozhovorům, pokud ztroskotají koaliční jednání ostatních stran.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svoboda vybojovaná sametovou revolucí není samozřejmá, varuje Jourová

11.11.2019 22:06 Sametová revoluce přinesla před třiceti lety obyvatelům tehdejšího Československa svobodu a…

Atlantik vyplavuje několik týdnů ve Francii balíčky s čistým kokainem

11.11.2019 18:30 Už několik týdnů nacházejí obyvatelé francouzského atlantického pobřeží při procházkách na pláži…

Francii zasáhlo silné zemětřesení. Několik zraněných, stovky domů…

11.11.2019 17:39 Aktualizováno Jihovýchod Francie dnes kolem poledne zasáhlo zemětřesení o síle 5,4 stupně. Otřesy trvaly několik…

Kiska a Fico opět v sobě. Na Slovensku vznikl blok proti vládnímu Směru-SD

11.11.2019 17:37 Aktualizováno Tři neparlamentní politické formace na Slovensku, jejichž preference dohromady činí 28 procent,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama