Směr-SD chce vyhrát volby na Slovensku, spolupráci s Kotlebou odmítá

Nejsilnější slovenská vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) chce vyhrát nadcházející volby a pokračovat v naplňování myšlenek sociálního státu, řekl v projevu na dnešním slavnostním sněmu Směru-SD jeho volební lídr a premiér Peter Pellegrini. Předseda strany a expremiér Robert Fico ze sjezdu, na kterém si delegáti připomínají 20. výročí založení Směru-SD, ještě před jeho začátkem odjel na vyšetření do nemocnice; před novináři si Fico stěžoval na vysoký krevní tlak.

Přidejte svůj názor

Peter Pellegrini
doporučujeme

Popularita Směru-SD sice dlouhodobě klesá a letos v listopadu se dostala pod hranici 20 procent, nadále je ale nejoblíbenější stranou v zemi. Směr-SD v současné předvolební kampani změnil logo a zvolil heslo "zodpovědná změna".

"Cílem strany je vyhrát i páté volby (v řadě) a pokračovat v plnění idejí silného sociálního státu," uvedl Pellegrini, který je místopředsedou Směru-SD a jedním z nejpopulárnějších politiků v zemi. Dodal, že stranu čeká v předvolební kampani trnitá cesta a bude čelit politickým a mediálním zbraním.

Pellegrini se v projevu postavil proti povolební spolupráci s krajně pravicovou stranou Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), která vystupuje proti EU a NATO a která se hlásí se k válečnému slovenskému státu.

Směr-SD, který vyhrál od roku 2006 až dosud všechny čtyři volby do slovenské sněmovny, do nadcházejících parlamentních voleb 29. února 2020 poprvé v historii strany nepovede Fico. Předseda Směru-SD Fico rezignoval z postu premiéra v zájmu řešení politické krize po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Dříve v tomto týdnu policie oznámila, že Fica obvinila za to, že se zastal již bývalého poslance LSNS Milana Mazureka, kterého slovenský nejvyšší soud letos na podzim uznal vinným z protiromských výroků.

Slovenští sociální demokraté jsou u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006. Stávající tříčlenná koalice by podle sondáží většinu ve sněmovně nezískala. Sestavování nové vlády po nadcházejících volbách by mohl zkomplikovat také vysoký počet až devíti stran, které mají šanci získat křesla ve sněmovně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Salvini pohořel. Kandidátka populistické strany propadla ve volbách

27.01.2020 07:32 V ostře sledovaných regionálních volbách, které se v neděli uskutečnily v regionu Emilia Romagna na…

Greta dál budí vášně. Fandila jí manželka amerického ministra, pak se cosi…

26.01.2020 23:07 Aktualizováno Manželka amerického ministra financí Stevena Mnuchina, herečka Louise Lintonová, se postavila za…

Vracení uprchlíků? Dohoda EU s Tureckem totálně selhala

26.01.2020 21:38 Řecko vrátilo do Turecka na základě dohody Ankary s EU z roku 2016 loni pouze 189 migrantů, kteří…

Brexit za dveřmi. Co všechno se změní, jakmile Británie 31. ledna vystoupí…

26.01.2020 20:52 Aktualizováno Otázky a odpovědi k takzvanému přechodnému období po vystoupení Británie z EU a k možnému tvrdému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama